2 grudnia 2024 roku Teatr Polski w Bielsku-Białej był miejscem uroczystych obchodów 20-lecia Śląskiej Organizacji Turystycznej. W trakcie uroczystości podziękowano zasłużonym członkom ŚOT oraz dokonano podsumowania ostatnich dwóch dekad działalności. Była to również okazja do wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego, przyznawanej za wyjątkowe osiągnięcia osobom i instytucjom wyróżniającym się na terenie województwa.

 

Uhonorowani Członkowie:

  • Agnieszka Sikorska – dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej
  • Grzegorz Chmielewski – wiceprezes Śląskiej Organizacji Turystycznej
  • Adam Markowski – wiceprezes Śląskiej Organizacji Turystycznej
  • Śp. Edward Wieczorek– przewodnik turystyczny, instruktor krajoznawstwa i przewodnictwa, autor licznych książek i publikacji dotyczących turystyki i krajoznawstwa, przez wiele lat związany ze Śląską Organizacją Turystyczną

 

W imieniu Beskidzkiej 5 głos zabrał burmistrz Tomasz Bujok, który w imieniu Wisły, jak i ościennych gmin wyraził uznanie dla pracy stowarzyszenia, podziękował za owocną współpracę na przestrzeni lat oraz złożył życzenia kolejnych wspaniałych wyzwań, realizacji projektów, założonych celów i dalszego rozwoju.

 

Konferencja "Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona"

Wcześniej tego samego dnia, na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyło się Walne Zebranie członków Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, w której udział wzięli eksperci i praktycy z branży turystycznej. Celem konferencji było pokazanie, że turystyka zrównoważona to nie tylko koncepcja, ale rzeczywiste działania przynoszące korzyści regionom i społecznościom.

 

Wydarzenie otworzyli Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Krzysztof Jazowy, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej. Podczas konferencji przedstawiono raport na temat stanu zrównoważonej turystyki w województwie śląskim w kontekście globalnych trendów. Anula Galewska z Travindy podkreśliła, jak województwo śląskie wpisuje się w globalny kontekst odpowiedzialnych podróży i zrównoważonego rozwoju. Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej opowiedziała o wpływie regionalnej współpracy na promocję i rozwój turystyki. Konferencję zakończyła debata pt. „Zrównoważony rozwój w turystyce. Czy zawsze znaczy to samo?”, z udziałem przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych, właścicieli obiektów turystycznych oraz ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju.

     

Polska Organizacja Turystyczna we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną zorganizowała konferencję, która była wielkim sukcesem. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak dynamicznie rozwijającego się środowiska turystycznego i z niecierpliwością czekamy na kolejne 20 lat współpracy i sukcesów.

 

Dziękujemy wszystkim pracownikom i członkom Śląskiej Organizacji Turystycznej za ich ciężką pracę i zaangażowanie w promowanie naszego regionu.