Rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska wraca po wakacyjnej przerwie. Załogi czeka ściganie się na trasach godnych nie tylko tego cyklu, lecz również mistrzostw Polski czy Europy. Mowa o malowniczych, a jednocześnie niezwykle wymagających oesach Rajdu Wisły (22-23 września). 63. edycja tej legendarnej imprezy to jednak nie tylko wyzwanie i emocje dla zawodników, ale także nie lada gratka dla kibiców, bowiem w tej edycji zawodów powalczą także uczestnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To jednak nie koniec. Stawkę tegorocznej „Wisełki” uzupełniają kolejni zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat – zgłoszeni w ramach Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

 

Rajd Wisły jest doskonale znany nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W tym sezonie zostanie rozegrana 63. edycja zawodów, które na przestrzeni lat gościły wielu znakomitych kierowców i pilotów. Niepobity do dziś rekord zwycięstw w tym rajdzie należy do Sobiesława Zasady, który triumfował w Beskidach aż siedmiokrotnie. Zaledwie jedną wygraną mniej wywalczył nieodżałowany Marian Bublewicz. Patent na „Wisłę” miał także Błażej Krupa, który ma na swoim koncie cztery triumfy – wszystkie odniesione za kierownicą samochodów Renault. To w tych zawodach imponujący debiut w rundzie RSMP zaliczył Kajetan Kajetanowicz, wygrywając w 2003 roku swoją klasę. 10 lat później historia zatoczyła koło i Kajto wygrał w swojej „domowej” imprezie z miażdżącą przewagą nad rywalami, w stylu godnym czterokrotnego mistrza Polski i dwukrotnego triumfatora FIA ERC. Rajd Wisły przez wiele lat stanowił bardzo ważny i niezwykle widowiskowy punkt w kalendarzu mistrzostw Polski. Od sezonu 2016 impreza organizowana przez Automobilklub Śląski jest rozgrywana w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, co wcale nie zmniejszyło zainteresowania tym rajdem wśród uczestników rund RSMP.

 

Zgłoszenia do trzeciej tegorocznej rundy RSMŚL wysłało aż 75 załóg. O tym, jakim uznaniem u doświadczonych zawodników cieszy się Rajd Wisły, świadczy fakt, że najwięcej – bo aż 19 zgłoszeń nadesłano w klasie Gość, przeznaczonej dla zawodników uprawnionych do startu w zawodach wyższej rangi niż runda RSMŚL. Czwórka „gości” dysponuje samochodami z napędem na 4 koła (klasa Gość 4WD). Wśród nich jest m.in. Maciej Lubiak – doświadczony kierowca, który wraca do regularnych startów po niemal dekadzie przerwy. Nie zabrakło także szybkich i znanych zawodników w samochodach z napędem na jedną oś. Faworytami do zwycięstwa w kategorii Gość 2WD będą z pewnością aktualni liderzy klasy 4 Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz, a także Jacek Jurecki z Michałem Trelą. Kolejne pięć załóg w autach z napędem 4x4 powalczy w klasie RO Open 4WD, a kategorii RO Open 2WD (napęd na jedną oś) organizatorzy otrzymali jedno zgłoszenie. Listę zawodników, którzy startują w ramach rundy RSMŚL, ale nie walczą w „generalce” mistrzostw Śląska, uzupełniają dwa duety reprezentujące klasę RO R.

 

Zacięta rywalizacja z pewnością czeka nas w klasach, których przedstawiciele mogą walczyć o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska w klasyfikacji generalnej. I tak na liście zgłoszeń 3. rundy RSMŚL 2017 mamy 18 załóg w klasie RO 1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3) i 15 duetów w kategorii RO 2 (od 1400 do 1600 cm3). Doborową obsadę 63. Rajdu Wisły tworzą także zawodnicy walczący w klasach markowych – Pucharze Peugeota i Citroena oraz Pucharze Cento Rally. W pierwszej z kategorii zgłosiło się 12 załóg, a w drugiej – trzy.

 

W Rajdzie Wisły wystartuje cała ścisła czołówka klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska z liderami – Piotrem Baranem i Michałem Paciejem (Honda Civic, 43 punkty) – na czele. Reprezentanci Automobilklubu Śląskiego będą bronić nie tylko prowadzenia, ale i sporej, bo 17-punktowej, przewagi w tabeli. Rok temu na beskidzkich oesach wywalczyli trzecie miejsce, a ich największymi rywalami będą zapewne ubiegłoroczny zwycięzca Rajdu Wisły – Tomasz Zbroja i jego pilot – Piotr Kokoszka (Renault Clio, 2. miejsce i 25 punktów). Zwycięzcy tegorocznego Rajdu Zamkowego i wiceliderzy mistrzostw z pewnością będą chcieli zmniejszyć dystans, dzielący ich od pierwszej pozycji. Wśród kandydatów do miejsca na podium są także Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka (Honda Civic), którzy dzięki równej jeździe, w dwóch pierwszych rundach sezonu zdobyli 22 punkty i plasują się na 3. miejscu w klasyfikacji cyklu. Na fali wznoszącej są także Jerzy Smagała i Krzysztof Giergiel (Honda Civic, 4. miejsce i 21 punktów). Podium w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej oznacza, że ten duet coraz lepiej „dogaduje się” ze swoim nowym samochodem. Dobrą formą w tym sezonie błysnęli także Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (Honda Civic, 5. miejsce i 18 punktów), którzy metę w Bochni osiągnęli na drugiej pozycji, a także Maciej Matysiak z Karoliną Baćkowską (Citroen Saxo, 6. miejsce i 16 punktów). Ten drugi duet to liderzy klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena.

 

Oprócz wymienionych ekip, na odcinkach specjalnych 63. edycji Rajdu Wisły kibice zobaczą załogi w takich samochodach, jak: Fiat 131, Fiat 128, Audi Quattro, FSO Polonez 2000, Renault 11 czy Saab 96. Tymi pojazdami, podobnie jak wieloma innymi rajdówkami sprzed lat, będą się ścigać zawodnicy walczący o tytuł mistrza Polski w rajdach historycznych. Łącznie stawka HRSMP liczy 25 załóg. Ciekawostką będzie start Andrzeja Jaroszewicza, który przed laty zdobywał laury w mistrzostwach Europy, w których startował m.in. legendarną Lancią Stratos.

 

Kolejne 15 załóg w historycznych rajdówkach zmierzy się nie w rywalizacji na czas, jak w HRSMP, lecz w jeździe na regularność. W tych zawodach chodzi o to, by pokonać wyznaczony odcinek, utrzymując przeciętną prędkość możliwie jak najbardziej zbliżoną do tej wyznaczonej przez organizatora.

 

Rywalizacja w 63. Rajdzie Wisły rozegrana zostanie na odcinkach specjalnych: Koniaków (6,35 km), Kiczora (8,24 km) oraz Kozińce (2,74 km). Próby Koniaków i Kiczora będą pokonywane trzy razy, a na odcinek Kozińce załogi wyjadą dwukrotnie. Łączny dystans wszystkich odcinków to blisko 50 km. Do rywalizacji zawodnicy ruszą o godzinie 8:32 bezpośrednio z parku serwisowego, zlokalizowanego w Kompleksie Zagroń w Istebnej. Metę zawodów zaplanowano na godzinę 17:11 na placu Hoffa w Wiśle.

 

  1. Rajd Wisły – listy zgłoszeń:

 

 

Wypowiedzi zawodników przed 63. Rajdem Wisły

 

Maciej Matysiak (Citroen Saxo), lider klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena:

- Nigdy nie startowałem w Rajdzie Wisły, ale nie trzeba w nim jechać, żeby wiedzieć, że jest piekielnie trudny. Nie do końca wiem, czego się spodziewać. Z drugiej strony słyszałem, że będzie trudno, a odcinki są mocno techniczne, więc w tym właśnie upatruję swoich szans, bo lubię takie trasy. Na pewno tanio skóry nie sprzedamy i postaramy się powalczyć o kolejne zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena. Nie będziemy jednak bić się o wygraną za wszelką cenę. W dwóch poprzednich rundach zbudowaliśmy sobie przewagę w punktacji pucharu, więc będziemy cisnąć, ale jednocześnie zwrócimy uwagę na tempo, jakie będą prezentować rywale i spróbujemy się do niego dostosować. Przed Rajdem Wisły odbyliśmy testy w Kotlinie Kłodzkiej, które w perspektywie tego startu okazały się bardzo ważne, ponieważ wykryliśmy jedną awarię w samochodzie, która najpewniej zakończyłaby naszą jazdę już na pierwszym oesie. Jesteśmy rozjeżdżeni, auto już gotowe, więc czekamy na pierwszy PKC.

 

Mateusz Gołek (Renault Clio), 10. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMŚL:

- Od kiedy nasz samochód ma nową skrzynię Sadev, nie mamy żadnych problemów technicznych, więc nie ukrywam ze liczymy na dobry wynik. Nie będzie łatwo. Odcinki na Rajdzie Wisły zawsze są trudne, a ja tych zeszłorocznych nie miałem okazji przejechać w rajdowym tempie, bo już na pierwszej próbie zepsuła nam się skrzynia. Z poprzedniej edycji został mi tylko opis, bo doświadczenia nie zebrałem zbyt dużo. Wiedzieliśmy, że Rajd Wisły to wymagająca impreza, więc przed tym startem zaplanowaliśmy testy, żeby się do niego odpowiednio przygotować. Jeździliśmy w okolicach Żywca, zrobiliśmy około 60 km, co pozwoliło nam się rozjeździć po wakacyjnej przerwie. Jestem zadowolony z tych testów, bo oes, na którym jeździliśmy, bardzo odpowiadał charakterystyce trasy Rajdu Wisły. Liczę, że ta praca zaprocentuje w sobotę. Chciałbym zająć co najmniej trzecie miejsce w klasie i wbić się do pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Z takiego rezultatu będę zadowolony.

 

Gracjan Grela (Honda Civic), 7. miejsce w klasyfikacji generalnej RSMŚL:

- Oczywiście bardzo się cieszę z tego, że wystartujemy w Rajdzie Wisły, ale niestety muszę przyznać, że to będzie kolejna runda mistrzostw Śląska, do której nie mogliśmy przygotować się tak dobrze, jak byśmy chcieli. Mieliśmy trochę problemów z samochodem, a konkretnie z układem przeniesienia napędu i jeszcze nad tym pracujemy. Zaplanowaliśmy testy, ale niestety nie udało się przygotować auta i musieliśmy z nich zrezygnować. Niezależnie od tego, na odcinkach postaramy się dać z siebie wszystko i wykorzystać samochód tak dobrze, jak umiemy. Z kolei, jeżeli spadnie deszcz, to raczej pojedziemy zachowawczo, także dlatego, że układ hamulcowy w naszym samochodzie nie działa jeszcze zbyt przewidywalnie w takich warunkach. Z Rajdu Wisły mam bardzo dobre wspomnienia. Właśnie w tej imprezie debiutowałem w Rajdowym Pucharze Polski, kończąc ten start w pierwszej dziesiątce generalki, więc jest to jeden z moich ulubionych rajdów.

 

Tomasz Gryc (Peugeot 208 R2 – klasa Gość 2WD):

- Nie ma dla mnie lepszego treningu niż start w zawodach. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wystąpić w jednym z ciekawszych rajdów w naszym kraju - Rajdzie Wisły. Choć jego specyfika jest nieco inna od asfaltów w okolicach Lublina, to powrót na te trasy po raz kolejny będzie dobrym sprawdzianem przed finałowymi rozgrywkami w RSMP – Rajdem Nadwiślańskim i kończącym sezon Rajdem Śląska. Chcemy pojeździć, bo to uwielbiamy i każdy kilometr pokonany samochodem rajdowym to dla nas czysta przyjemność. Mamy też jedną koncepcję i chcemy ją sprawdzić. Przy decyzji o tym starcie nie bez znaczenia był też fakt, że w Wiśle siedzibę ma ważny partner naszego zespołu, firma ZOWNER-FS. Wsparcie kibicujących znajomych i pracowników będzie na pewno dodatkową motywacją podczas ścigania na ich terenie.

 

Maciej Lubiak (Subaru Impreza, klasa Gość 4WD):

- Przed nami dwie finałowe rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zarówno Rajd Nadwiślański, jak i Rajd Śląska, będą dla mnie nowymi zawodami. Jednak ze względu na porę roku spodziewam się na tamtejszych trasach trudnych warunków, dlatego właśnie zdecydowałem się na treningowy występ w wymagającym Rajdzie Wisły. Te kultowe zawody są dla nas znakomitą okazją do testowania, a także możliwością powrotu w to ważne dla polskich rajdów miejsce. Gdy zaczynałem karierę, Wisła była obowiązkowym punktem mistrzostw Polski i mam z niej naprawdę wspaniałe wspomnienia. Na mojej ostatniej Wiśle – w 2006 roku – byłem drugi, za Tomkiem Kucharem. Ponieważ Wiślak miał już zaplanowany najbliższy weekend, zaprosiłem na prawy fotel Grzegorza Dachowskiego. Mam nadzieję, że dla nas obu będzie to udany trening przed końcówką sezonu.

 

Patronat honorowy nad 63. edycją Rajdu Wisły objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

 

Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także firmy: Motul, Ramirent, Kompleks Zagroń, Wiślańskie Centrum Kultury, Renault Wektor, Eko-Wtór Jakubiec i stowarzyszenie ECODRIVE oraz firmy VanFart, Akademia Bezpiecznej Jazdy Lanette i cukiernia-piekarnia Wiślanka. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Motowizja, Dziennik Zachodni, Magazyn Rajdowy WRC, a także portale: Autoklub.pl, naszemiasto.pl, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl oraz Infobeskidy.eu.

 

Harmonogram 63. Rajdu Wisły (23 września) – 3. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017

 

  • 8:32 – start rajdu (Istebna, Kompleks Zagroń)
  • 8:45 – OS1: Koniaków (6,35 km)
  • 9:18 – OS2: Kiczora (8,24 km)
  • 10:31 – OS3: Kozińce (2,74 km)
  • 11:16 – Serwis A: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)

 

  • 11:59 – OS4: Koniaków (6,35 km)
  • 12:32 – OS5: Kiczora (8,24 km)
  • 13:45 – OS6: Kozińce (2,74 km)
  • 14:30 – Serwis B: 30 min (Istebna, Kompleks Zagroń)

 

  • 15:13 – OS7: Koniaków (6,35 km)
  • 15:46 – OS8: Kiczora (8,24 km)
  • 17:11 – ceremonia mety (Wisła, plac Hoffa)

 

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska przed Rajdem Wisły

 

  1. Baran/Paciej (Honda Civic) 43 pkt.
  2. Zbroja/Kokoszka (Renault Clio) 25 pkt.
  3. Żarłok/Pietruszka (Honda Civic) 22 pkt.
  4. Smagała/Giergiel (Honda Civic) 21 pkt.
  5. Sordyl/Korzeniowski (Honda Civic) 18 pkt.
  6. Matysiak/Baćkowska (Citroen Saxo) 16 pkt.
  7. Gracjan Grela (Honda Civic) 15 pkt.
  8. Osiak/Kordeusz (Honda Civic) 12 pkt.
  9. Tomasz Marek (Honda Civic) 10 pkt.
  10. Gołek/Spentany (Renault Clio) 6 pkt.

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 

  • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
  • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
  • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
  • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
  • Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

Tak było rok temu http://infobeskidy.eu/sobotnie-zmagania-na-trasie-62-rajdu-wisly,a161