W dniu 29 listopada dzięki uprzejmości właścicieli wyciągu narciarskiego „Złoty Groń” strażacy z jednostek OSP gminy Istebna mogli uczestniczyć w ćwiczeniach polegających na ewakuacji osób z wyciągu za pomocą różnych technik: z wykorzystaniem drabin strażackich oraz technikami linowymi.
Szkolenie przeprowadziła dla nas grupa poszukiwawczo ratownicza SGPR Jastrzębie Zdrój,
W ćwiczeniach brały również grupy ratownictwa wysokościowego z Radzionkowa oraz z Lipowej.

Strażacy z naszych jednostek OSP po raz pierwszy mieli okazję ćwiczyć ewakuację po okiem jednej z najlepszych grup poszukiwawczo-ratowniczych w kraju. Warunki podczas ćwiczeń mieliśmy prawie zimowe co powodowało, że mogliśmy ćwiczyć w warunkach, które mogą wydarzyć się w rzeczywistości.

Ćwiczeniom przyglądał się również wójt Henryk Gazurek, który miał okazję ocenić przygotowanie i umiejętności strażaków z jednostek OSP gminy Istebna.
Ćwiczeniach wzięli udział również funkcjonariusze pionu operacyjnego z KP PSP w Cieszynie: naczelnik wydziału kpt. Zygmański Adrian oraz kpt. Szalbut Marek.

Strażacy z gminy Istebna mają na wyposażeniu 2 drabiny 14 m oraz 4 drabiny 10 m. na wyciągu Złoty Groń nie wszędzie jednak można ewakuować ludzi za pomocą drabin i trzeba stosować techniki linowe. OSP Koniaków Centrum posiada 1 zestaw ewakuacyjny oraz zastęp posiadający uprawnienia wysokościowe.

Bardzo serdecznie dziękuję właścicielom Wyciągu „Złoty Groń” panu Zbyszkowi Legierskiemu, panu Zygmuntowi Pchełce, panu Romanowi Cieślarowi za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń. Dziękujemy za  gorący posiłek, ciepłą herbatę, kawę i smaczne ciasto.

Dziękuję SGPR Jastrzębie Zdrój szczególnie bryg. Wojciechowi Piechaczkowi oraz dh Mirosławowi Konewce.   Dziękuję kpt. Zygmańskiemu, kpt. Szalbutowi, wójtowi dh Henrykowi Gazurkowi oraz dh z jednostek OSP gminy Istebna za udział w ćwiczeniach.

Materiał przygotował Komendant gminny dh Stanisław Legierski