Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele ogłoszonego pod koniec lutego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego rządowego programu termomodernizacji.
- Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – powiedział premier podczas  konferencji prasowej prezentującej tej projket.  
Jak się okazało jednak, na obecnym etapie rządowy projket jest skierowany tylko do 22 polskich samorządów z listy 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajdujących się na europejskiej liście WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Z założenia w rządowym prograie nie znalazły się wszystkie ośrodki liczące sobie powyżej 100 tysięcy mieszkańców, ale także wiele innych miast i miasteczek. W tym także, liczne samorządy mające status uzdrowiska jak Ustroń.

Dlatego, aby zmienić ten stan grupa mieszkańców rozpoczęła kampanie społeczną.
Jak mówi prezes Stowarzyszenia "Projekt Ustroń" Przemysław Korcz - Celem naszego działania jest włączenie miasta Ustroń do "Rządowego Programu Termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027". Dlatego nasza lokalna kampania społeczna i zbieranie podpisów pod naszym apelem. Walczmy o nasze dzieci, rodziny o nasze wielowiekowe dziedzictwo. Napisaliśmy już pismo do premiera RP Mateusza Morawieckiego, do Piotra Woźnego - pełnomocnika premiera RP ds. walki ze smogiem. Będziemy zbierać podpisy w różnych instytucjach na terenie Ustronia. Wykorzystujemy wszystkie dostępne środki dotarcia z apelem, dlatego też dziś zapraszamy wszytskich do podpisania się pod jego wersją elektroniczną - zachęca do składania poparcia pod akcją prezes Korcz.
Link do składania poparcia pod petycją https://naszademokracja.pl/petitions/o-rozwoj-zdrowego-ustronia-walka-ze-smogiem