We wtorek (24 marca 2020 r.) w związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia się koronawirusem przez kilku pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie, cieszyński Sanepid został zamknięty.  Równocześnie cały personel Stacji został poddany kwarantannie.

Główny Inspektor Sanitarny wyznaczył Stację, która przejęła dotychczasowe zadania cieszyńskiego Sanepidu, jest nią Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej. - W powiecie cieszyńskim sytuacja powinna się szybko ustabilizować, ponieważ bielski Sanepid przejął już obowiązki po cieszyńskiej Stacji. Ponownie pojawił się dostęp do informacji dotyczącej zakażeń się koronawirusem pod numerami telefonu: 504 022 816 oraz 514 122 992 - informuje Sylwia Pieczonka, pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego.

Przeprowadzone testy[1] na obecność koronawirusa pośród pracowników cieszyńskiego Sanepidu pozytywne wyszły u 9 osób. Wciąż czekamy na wyniki badań reszty załogi Stacji, dodaje Pieczonka.

- Od samego początku, od kiedy w naszym kraju pojawił się koronawirus wywołujący chorobę zakaźną COVID-19, aż do momentu wykrycia zakażenia tym patogenem u pracowników Stacji, cały tamtejszy personel pracował z wielkim zaangażowaniem, bardzo ofiarnie po 12-14 godzin na dobę przede wszystkim myśląc o zdrowiu naszych Mieszkańców. Pracowali w święta, w weekendy, w niedziele. Co bardzo ważne, cały czas były dostępne telefony dyżurne, działające 24 godziny na dobę. Pracownicy pomagali mieszkańcom naszego Powiatu, jak najlepiej potrafili. Podkreślę również to, że moja współpraca jako osoby pełniącej funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie z pracownikami Sanepidu była znakomita, zawsze mogłam liczyć na pomoc z ich strony, za co im dziękuję. Przepraszam wszystkich zainteresowanych za chwilowe zamieszanie spowodowane przyczynami niezależnymi od personelu naszego Sanepidu dodaje rzecznik cieszyńskiego Starostwa.

[1] dane podane na czwartek, 26.03.2020 r. godz. 11:00