Od soboty w Wiśle działa już Centrum Edukacji Ekologicznej. Ośrodek przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym na Jonidle to nowa instytucja edukacyjna, w której odwiedzać można nie tylko ciekawą salę ekspozycyjną ale także piękne ogrody. 

Przecięciem zielonej wstęgi przed budynkiem rozpoczęło się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. 10 października 2020 roku burmistrz Wisły Tomasz Bujok wraz ze Zdzisławem Pilchem – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta oraz pięknie po góralsku ubranymi przedstawicielami najmłodszego pokolenia wiślan, uroczyście dokonali tej czynności.

Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy oraz turyści przez dwa dni uczestniczyli w Eko-Jesieni, czyli weekendowych wydarzeniach zorganizowanych w ogrodach CEE w związku z oficjalnym otwarciem placówki. Słoneczna pogoda stanowiła wspaniałą okazję do spędzenia soboty pośród pięknie zagospodarowanych ogrodów. Na gości czekało mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, animacje w duchu eko, warsztaty eko biżuterii i eko designu czy program Fundacji „Arka” z wystawą o czystym powietrzu i zabawami w temacie świata zwierząt i roślin. Było też stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Wisła a także pokazy kuchni molekularnej, eko ryneczek ze zdrową żywnością z wiślańskich pól, łąk, lasów i pasiek zadowoliły uczestników wydarzenia. Nie zabrakło też regionalnej muzyki, goście moglil usłyszeć góralską kapelę Wisła.

Pierwsi goście podczas otwarcia sali prezentacyjnej obejrzeli program artystyczny pod tytułem „Cztery Żywioły” w wykonaniu uczniów klasy VI ze szkoły podstawowej z Wisły Jawornika. Wyemitowano również krótki film obrazujący jak w ciągu roku zmienił się teren Jonidła.

Niedziela została mocno zdominowana przez pogodę. Choć jesienny deszcz bywa przeszkodą w aktywnym spędzaniu czasu, nic takiego nie miało miejsca podczas drugiego dnia Eko-Jesieni w Centrum Edukacji Ekologicznej. Warsztaty „Las w szkle” stały się ciekawym i kreatywnym tematem - z zadowoleniem udział w nim wzięło ponad 20 osób. Świat roślin Beskidu Śląskiego był inspiracją do tworzenia wspaniałych, kolorowych kompozycji z mchu, kory, paproci, leśnych kwiatów i kamieni.

Po warsztatach w sali prezentacyjnej rozpoczął się happening muzyczny pod nazwą „Eko-zwierzaki” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego Wit -Wit. Doskonała zabawa połączona z muzyką i nauką o segregacji odpadów, dbałości o zwierzęta i oszczędzaniu wody przyniosła radość zarówno dzieciom jak  i rodzicom. Na koniec wszyscy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w informacje dotyczące pożyteczności pszczół i produktów pszczelich, których dzięki zaaranżowanej w sali pasiece można było skosztować.