Jak poinformował burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok udało się wreszcie uzyskać pozwolenie budowlane na główny zakres modernizacji wiślańskich basenów. W piątek ciężki sprzęt budowlanych wjechał na teren basenów i przystąpiono do pierwszych prac ziemnych. Rewitalizacja ta jest najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną inwestycją, która za jego kadencji jest realizowana w Wiśle. - Złożyło się na to wiele czynników - kwestie uregulowania spraw własnościowych, uzgodnienia z konserwatorem zabytków, powołanie spółki w celu realizacji inwestycji. To tylko niektóre z działań, jakie musiały być wykonane zanim mogły rozpocząć się właściwe prace. Sprawy nie ułatwiał również Wydział Architektury cieszyńskiego Starostwa, w którym sprawa związana z uzyskaniem zgody na budowę toczyła się miesiącami - podkreśla burmistrz Wisły.
Rozpoczęty kilka miesięcy temu I etap modernizacji związany z budynkiem dawnej kawiarni i przebieralni przyniósł niemiłe niespodzianki. - Przy przygotowaniach do remontu w budynku restauracji okazało się, że jego stan jest tak fatalny. Jedynym wyjściem byłaby jego całkowita rozbiórka i budowa od nowa. Na to rozwiązanie nie wyraził jednak zgody konserwator zabytków. Kolejne uzgodnienia w tym zakresie jeszcze trwają - informuje włodarz.
Tomasz Bujok podkreśla, że opóźnienia, które wystąpiły. Nie były spowodowane jakimikolwiek zaniechaniami ze strony urzędu, a właściwie trudnościami i przeciągającymi się terminami w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego oraz u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ostatecznie Miasto uzyskało wszelkie zgody na prace w niecce i otoczeniu basenu. Dzięki nim modernizacja wkracza w najważniejszy etap. Firma weszła na plac budowy i rozpoczyna realizację II etapu.
Wyremontowany i zmodernizowany obiekt to nie tylko basen. - Powstaną miejsca relaksu, rozrywki, wypoczynku, boiska sportowe czy zimą lodowisko. Tak by miejsce mogło tętnić życiem nie tylko w lecie, ale przez cały rok. Będzie to też arena zmagań uczestników wielu imprez już teraz odbywających się na terenie Wisły, jak choćby Plaża Open - podkreśla burmistrz Wisły.
Przedwojenny basen, który od 2011 roku jest zamknięty z uwagi na zły stan techniczny, w 2019 roku ponownie zostanie oddany do użytku mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Wisłę. Głównymi elementami parku kąpielowego będą dwa otwarte baseny, odnowiony zabytkowy budynek przy basenie wraz z wieżą do skoków, nowy budynek z częścią usługową, tereny zielone z wydzieloną plażą otaczające baseny oraz boisko do gry w tenisa ziemnego. W celu redukcji kosztów eksploatacji obiektu, budowa obejmuje także instalację odnawialnych źródeł energii. Wartość inwestycji wynosi blisko 20 mln złotych.