Puchar Świata w skokach narciarskich rozgrywany jest od 1979 roku. Po raz pierwszy jednak w historii, sezon zostanie zainaugurowany w Polsce. Burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok udzielił kilku informacji na temat organizacji Pucharu Świata  na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince w dniach 17-19 listopada 2017 roku.

 - W bieżącym roku, po raz pierwszy udało się zorganizować puchar świata w cyklu dwudniowym. Wymagało to wielu starań, zbiegów i udowodnienia, że jesteśmy w stanie zorganizować zawody na najwyższym poziomie. Nie mogliśmy przecież zawieść udzielonego nam kredytu zaufania – podkreśla włodarz.

Od kilkunastu lat to właśnie Polska słynie z najlepszych konkursów w skokach narciarskich, a także ze stale rosnącej rzeszy fanów.

Będzie to  święto wszystkich Polaków, bo w zasadzie to wielki prestiż dla naszego kraju, że właśnie Polska może zorganizować inaugurację Pucharu świata.  Na razie wszystko idzie w dobrym kierunku i mam nadzieję, że aura nie przeszkodzi nam w rozegraniu tych zawodów – podkreśla burmistrz.

Firma Supersnow – odpowiedzialna za przygotowanie obiektu zapewnia organizatorów, że nawet kilkunastostopniowe temperatury nie stanowią problemu.  

- Ponieważ lodowe tory najazdowe są już gotowe – na początku przyszłego tygodnia cały obiekt będzie gotowy do skakania. Pozostało jeszcze wiele innych dodatkowych elementów do przygotowania jak np. strefa kibica i wydarzenia towarzyszące, których plan można znaleźć na Facebooku, ale mam nadzieję, że wszystko będzie dopięte na „ostatni guzik” – wylicza włodarz miasta.



 Skocznia będzie  całkowicie  zapełniona, bo prawie wszystkie  bilety  zostały rozprzedane. To  rząd wielkości około 8 tysięcy osób.

- Biorąc pod uwagę rotację, myślę że jakieś  kilkanaście tysięcy osób odwiedzi naszą miejscowość w czasie tego Pucharu Świata. Nie będę ukrywał, że wybór  terminu  jego zorganizowania w okresie listopadowym był dokładnie przemyślany. Zależało nam na tym, aby odbył się w tzw. „martwym okresie”,  gdy obłożenie pensjonatów i domów wczasowych jest bardzo małe. Pomimo tego pojawiły się już  pierwsze trudności  przy rezerwacji noclegów trzeba już szukać wolnych pokoi, to dobry znak dla naszych przedsiębiorców  - mówi z zadowoleniem Tomasz Bujok.

Pani Zofia Szarzec z Informacji Turystycznej wskazuje, iż na bieżąco jest prowadzony serwis noclegów i każdy może online  sprawdzić interesujące go oferty. - Dwa razy w tygodniu wysyłane są mailowo zapytania o wolne miejsca. Wczoraj po wysłaniu informacji dostaliśmy informację zwrotną, że są jeszcze wolne miejsca noclegowe – informuje pracownik wiślańskiej informacji. 

- W dniu  zawodów może już nie być wolnych miejsc noclegowych w samym centrum miasta.  Co prawda można liczyć na czyjąś rezygnację ale warto tę sprawę rozwiązać wcześniej” – radzi Zofia Szarzec. - Wisła to jednak 110 km2 i na pewno znajdzie się jakieś miejsce noclegowe w uroczej dolince – zauważa pracownik informacji.

W celu rezerwacji noclegów można skontaktować się z Informacją Turystyczną w Wiśle pod nr tel. 0 33 855 34 56.

Transport autobusowy będzie funkcjonował w podobny sposób  jak podczas wszystkich innych  Pucharów, które odbyły się do tej pory. Autokary będą odjeżdżać z wiślańskiego deptaka na wysokości kościoła ap.Piotra i Pawła

Miejsca postojowe wokół skoczni będą bardzo różnie organizowane. Do dyspozycji kibiców zostaną  przeznaczone parkingi przed skocznią, po jej lewej stronie oraz na Cieńkowie przy wyciągu narciarskim a także parkingi prywatne. Miejscami  tymi będą zajmowały się osoby,  które są ich właścicielami  i które prowadzą działalność gospodarczą. Rozwiązanie to funkcjonuje już od dłuższego czasu i wg władz miasta nie wymaga korekty. Według zapewnień organizatorów miejsc postojowych jest naprawdę sporo i nie powinno być problemów z parkowaniem.