Niedopilnowanie zmiany ustawienia zegara w niedzielny poranek przez mieszkańców naszego regionu często prowadziło do pojawienia się problemów …łącznie z moralnym. Przybycie na zakończenie mszy lub nabożeństwa …rodziło dylemat wyboru powrotu do domu bez udziału w ceremonii lub konieczności „przeczekanie” do rozpoczęcia następnej. W większości wybór był potwierdzeniem szacunku dla wiekowej tradycji a czas oczekiwania stawał się jakże potrzebnym na przemyślenia, wyciszenie i ...zadumę.
Obecnie zmiana czasu nie wprowadza już żadnego zamieszania – mówi proboszcz Parafii rzymskokatolickiej pw. Brata Alberta w Ustroniu ks. Tadeusz Serwotka. Zresztą w ciągu ostatnich paru lat zmienił się trochę styl przychodzenia do kościoła… wierni przychodzą o różnych porach aby się pomodlić, posiedzieć … a ja mam wszystko tak dobrze poukładane, że nawet godzinna różnica nie wymaga od wiernych specjalnych poświęceń, związanych z porannym wstawaniem – dodaje z uśmiechem.
Zmiana czasu nie stwarza możliwości jakichś oszczędności. Nie wpływa też na wielkość obrotów w firmie, chociaż w związku z przejściem na czas zimowy jesteśmy w tym dniu zmuszeni do dłuższej pracy - mówi Grażyna Polak właścicielka Karczmy Ochodzita w Koniakowie. Osobiście jestem za utrzymaniem jednolitego czasu w całej Unii, ale martwię się o nasze dzieci, które uczęszczają do szkół z odległych górskich terenów. Te zmiany tylko pozornie pomagają im w lepszej organizacji dnia. Czas zimowy pozwala dłużej pospać ale powrót do czasu letniego to dla nich szczególnie ciężki ze względu na bardzo wczesne wstawanie...dodaje z troską.
Co prawda przyzwyczailiśmy się już do tego obowiązku, ale mnie kojarzy się on tylko z uciążliwym przestawianiem kas w samochodach, pilnowaniem zegara - mówi wiślański kierowca taksówki –– zmiana czasu to „zło konieczne”.. nie pamiętam żadnych żartobliwych sytuacji, częściej daje się odczuć poirytowanie pasażerów.
Nowoczesność i technika również ułatwia fizyczną zmianę czasu zegarów np. na ratuszowych czy kościelnych. Zmiana czasu na wieży kościoła ap. Piotra i Pawła w Wiśle odbywa się poprzez elektronikę, która dostosowuje aktualny czas, łącząc się na bieżąco drogą radiową z wzorcowym sygnałem czasu. Wiślański zegar łączy się zegarem w miejscowości Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Podobna sytuacja jest z zegarem na ustrońskim ratuszu, gdzie zmianą czasu rządzi elektronika.
Za i przeciw …
Pomysłodawcą wprowadzenia zmiennego czasu był ambasador amerykański w Paryżu Beniamin Franklin, który wiosną 1789 roku, obserwując poranne zwyczaje Francuzów, wskazał im możliwość zaoszczędzenia znacznej ilości wosku świecowego.
Obecnie funkcjonuje przekonanie, iż przestawiamy czas, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Opinie ekspertów wskazują jednak, że to bardzo przestarzały argument … Analitycy rynków finansowych wskazują, iż dzisiejsze PKB to jednak głównie usługi, które nie są uzależnione od tego, o której wstanie słońce. W czasach, gdy w działach produkcji borykano się z niedoborem prądu miało to sens ale usługi są aktywne w godzinach od 9-10 do 17-tej - twierdzi ekonomista Marek Zuber.
Sejm zatrzyma czas letni na dłużej ?
Batalia o zmianę czasu trwa już od 2013 roku. Co prawda Unia Europejska chce na swoim terenie wszystko ujednolicać, ale każdy kraj suwerennie podejmuje decyzje w tym temacie.
Ponieważ złożony w sejmie projekt o ustanowienie czasu letniego jako czasu urzędowego w RP cieszy się znacznym podarciem, wszystko wskazuje na to, iż zatrzymamy upojny czas letni na dłużej. Zegarki z czasu letniego na zimowy (czyli z godz. 3:00 na godz. 2:00) przestawimy prawdopodobnie po raz ostatni w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października a do czasu letniego wrócimy w nocy z soboty na niedzielę 24/25 marca 2018 roku - o ile zmiany te uzyskają poparcie w Sejmie. Będziemy wtedy stanowili jeden z nielicznych krajów europejskich (obok Islandii, Białorusi i Rosji), które nie zmienią czasu.
Czy zmiana czasu w Polsce jest więc kwestią polityczną ?
W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, tj. od 1911 roku, ale dopiero od 1977 roku wprowadzono tę zasadę na stałe. To dużo wcześniej niż wprowadzenie kwestii zmiany czasu przez obligującą kraje członkowskie dyrektywę UE z 2001 roku. Obecnie w 79 krajach stosuje się ten jesienny zwyczaj zrównujący czas lokalny z czasem geograficznym. Warto jednak nadmienić, iż w 159 krajach Ameryki Południowej, Afryki czy Bliskiego Wschodu (w tym Chinach, Indiach czy Japonii) nie zmienia się czasu.
Zmiana czasu jest najbardziej męcząca dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia – to przykład obecnej argumentacji. Jesienne cofanie zegarków to szok dla ludzkiego organizmu, wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie - mówi Mieczysław Kasprzak autor wniosku. Dowiedziono, iż zwiększa się ryzyko występowania zawałów serca oraz wylewów. Także w gospodarce mamy do czynienia z ogromnym zamieszaniem, zatrzymywanie pociągów, samolotów czy wyłączanie systemów informacyjnych …– dodaje wnioskodawca.
Na szczęście w niedzielę po raz kolejny wyśpimy się dłużej. Niestety za kilka miesięcy ponownie godzina cennego snu zostanie nam wówczas odebrana….