Od 1 czerwca Wisła i Ustroń planują uruchomienie bezpłatnych przejazdy pociągami dla turystów pomiędzy tymi dwoma miejscowościami. Ten wspólny pomysł burmistrzów Wisły i Ustronia, narodził się ponad  rok temu. Władze obu miast chciały  w ten sposób zachęcić do wzajemnego odwiedzania miast przez przebywających tam gości. Obecnie trawają ostatnie ustalenia z przewoźnikiem w tym zakresie.

  - Miasta  Wisła i Ustroń porozumiały się w tej sprawie z Kolejami Śląskimi. Oferta będzie ważna przez cały okres wakacyjny, również w dni powszednie.  -   mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok -  Ponadto, w okresie wakacyjnym zostaną uruchomione w weekendy i święta dodatkowe połączenia. Obowiązujący plan Rozkładu jazdy pociągów, będzie wtedy uzupełniony o trzy dodatkowe składy - wyjaśnia.  

Zdaniem Włodarza miasta Wisła ta ilość pociągów będzie całkowicie  wystarczająca, a uzupełniony Rozkład jazdy umożliwi racjonalne rozplanowanie dnia i pozwoli na zwiedzenie atrakcji bez nadmiernego pośpiechu.   

- Taka forma podróżowania jest bardzo komfortowa dla turystów. Wsiadają sobie wygodnie do pociągu, nie stoją w korkach, nie muszą się martwić o samochód,  o miejsce parkingowe podczas pobytu w docelowej miejscowości - podkreślała podczas wstępnych rozmów z Kolejami Śląskimi  Ewa Zarychta z Urzędu Miejskiego w Wiśle – Ponadto przejazd pociągiem  jest  także bardzo ciekawą formą zwiedzania i zapoznawania się z atrakcjami regionu – zapewniała.           

 Z bezpłatnych przejazdów  pomiędzy miejscowościami będą jednak mogły skorzystać tylko te osoby, które odprowadzą opłatę miejscową (klimatyczną) w czasie swojego wakacyjnego pobytu. Opłata ta wynosi od 1 do 2 złotych za dobę, podczas gdy standardowy koszt przejazdu  na tej trasie to 6 zł.

   - Oprócz darmowych przejazdów, od 1 czerwca, turyści będą także mogli skorzystać ze specjalnych książeczek rabatowych, na podstawie których otrzymają 15% zniżki na atrakcje w Wiśle i Ustroniu -  tłumaczy naczelnik Katarzyna Czyż-Kazimierczak z Urzędu Miejskiego w Ustroniu - Trwają rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami w celu utworzenia  wykazu rabatowanych atrakcji.  

Przypominamy także iż w niedzielę 13 maja (a następnie:  10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia) wszyscy rodzice i podróżujący z dziećmi będą mogli skorzystać  z bezpłatnych przejazdów. Zgodnie z inną propozycją Kolei Śląskich skierowaną do rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny, można zakupić Bilet Rodzinny, dzięki któremu osoby podróżujące z dziećmi uprawnione są do 30% ulgi. KŚ wprowadziły także bezpłatne przejazdy ze względu na smog. Ulgi dotyczą kierowców którzy muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument ze zdjęciem. Mogą zabrać 2 osoby towarzyszące. Promocyjne dni są ogłaszane w komunikatach.