Podczas sobotniego pikniku spadochroniarskiego w Goleszowie, dzielnicowy z Wisły został oficjalnie przyjęty w poczet XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy. W czerwcu ubiegłego roku zdobył odznakę Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Od ponad 16 lat uprawnienia do jej noszenia posiada jedynie 1545 osób. Aspirant Bartłomiej Duraj jest jedną z nich.

Odznaka Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony (SSSO) nadawana jest przez Centrum Szkolenia Spadochronowego Służb Mundurowych. Organizacja ta składa się z profesjonalnej kadry, wywodzącej się między innymi z byłych szkoleniowców klasy mistrzowskiej Wojsk Powietrznodesantowych. Szkolenie trwa trzy dni i obejmuje miedzy innymi naukę z teorii skoku, praktyczne przerabianie zasad oddzielania się od samolotu, sterowanie spadochronem, lądowanie oraz radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Szkolenie każdorazowo kończone jest oddaniem samodzielnego skoku z wysokości ponad 1200 metrów.
Dopiero po zakończonym kursie i oddanym skoku, przyznawana jest legitymacja i certyfikat wraz z odznaczeniem. Dzielnicowy asp. Bartłomiej Duraj, poza otrzymanym odznaczeniem, w miniony weekend został również oficjalnie członkiem XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy. Nie jest to jedyna pasja dzielnicowego z Wisły Jawornika. Poza skokami ze spadochronem, spełnia się jako Instruktor Strzelectwa Sportowego, którego uprawnienia zdobył w 2009 roku. Czterokrotnie też uczestniczył w Mistrzostwach Polski w łucznictwie bloczkowym, jako reprezentant klubu ORLIK Goleszów. Jest również członkiem Klubu Strzeleckiego Żołnierzy Rezerwy LOK OSP Dzięgielów. Asp Bartłomiej Duraj od 2012 roku jest dzielnicowym z Komisariatu Policji w Wiśle. Wcześniej służył w tej jednostce jako policjant ogniwa patrolowego. W 2017 roku, w plebiscycie Dziennika Zachodniego, został wybrany przez mieszkańców Najpopularniejszym Dzielnicowym Powiatu Cieszyńskiego.