W samo południe 07 maja rozpoczęła się  kolejna  edycja konkursu kulinarnego EspritChef Junior. Po raz drugi organizatorem przedsięwzięcia była  działająca w Ustroniu Akademia Esprit. Placówka ta, wspierająca rozwój wielu dziecięcych talentów oraz pasji, w tym kulinarnych, postawiła uczestnikom kolejne wyzwanie. Wczorajsze eliminacje, stanowiące pierwszy etap konkursu cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów ustrońskich szkół podstawowych.  Konkurs ten jest wielką szansą dla dzieci, które lubią i chcą spełniać się w dziedzinie gastronomii. W siedzibie firmy RM Gastro w Ustroniu przy ul. Sportowej w miejscu zmagań młodych kucharzy, panował więc gwar i rozchodziły się smakowite zapachy.

- Ta edycja cieszyła się większym zainteresowaniem, chociaż ze względów organizacyjnych przyjmowano tylko poprawnie przygotowane zgłoszenia od uczniów ustrońskich szkół podstawowych – mówi Aldona Sztuka z Akademii Esprit.

W poprzedniej edycji przeprowadzano nabór wśród dzieci i młodzieży z całego powiatu.

- Przed uczestnikami postawiono wyższe wymagania. Całość dania należało przygotować na miejscu. Każdy z uczestników wchodził osobno i serwował swoje danie. Jury oceniało nie tylko walory smakowe ale także estetykę podania. Na talerzach obok głównego składnika, tj. drobiu - znajdowały się więc warzywa i inne dodatki, tworzące nie tylko kolorowe ale także zdrowe dania. Talerze wyglądały niezwykle urokliwie a potrawy smakowały wszystkim jurorom. Ze względu na porównywalny, wysoki poziom do drugiego etapu  zakwalifikowano wszystkich ośmiu uczestników – informuje Aldona Sztuka.

Drugi etap konkursu stanowić będą warsztaty kulinarne, które odbędą się w dniach 18-19 maja w siedzibie RM Gastro w Ustroniu. 

Główny juror  konkursu – ekspert kulinarny Krzysztof Gawlik przygotował już program warsztatów. Uczestnicy zgłębiać będą tajniki właściwego przyrządzenia i  podania ryb, dań z drobiu oraz zasad kompozycji smakowych.

- Będą to naprawdę profesjonalne warsztaty, stanowią one bowiem przygotowanie do trzeciego etapu konkursu – zapewnia  Aldona Sztuka z Akademii Esprit .

Uroczysty finał  EspritChef Junior odbędzie się 30 maja o godz. 12:00 podczas Ustrońskiego Dnia Dziecka, dużej imprezy organizowanych przez UM Ustroń, KS Kuźnia Ustroń i Akademię Esprit – pomysłodawcę konkursu. Wydarzenie będzie miało charakter medialny. Zapowiada się zdrowa rywalizacja, która będzie oprawą do zaprezentowania dziecięcych pasji i talentów kulinarnych.

W skład jury drugiej edycji konkursu kulinarnego EspritChef Junior wejdą:  juror znanych konkursów kulinarnych ekspert kulinarny Krzysztof Gawlik oraz nominowany do tytułu kucharz odkrycie roku 2015, uczestnik polskiej selekcji najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego świata Bocuse D’or, uczestnik telewizyjnego konkursu kulinarnego - Mateusz Czekierda a także  Elżbieta Wantułok,   zawodowo związana z Akademią Esprit, prywatnie miłośniczka dobrej.

- Ponadto dziecięce jury reprezentować będzie finalistka pierwszej edycji naszego konkursu Emilia Pilch – informuje Aldona Sztuka. – Emilia bardzo rozwija swoją  pasję. Bierze udział w licznych warsztatach kulinarnych. Pogłębia swoją wiedzę w zakresie ciast i deserów. Bierze udział w innych konkursach – uzupełnia.

Może konkurs  EspritChef Junior stanie się kuźnią dziecięcych  kulinarnych talentów. Jego celem stało się już nie tylko sprawdzenie wiedzy o sztuce kulinarnej ale dalsze jej doskonalenie i pogłębianie umiejętności kulinarnych na warsztatach, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności dzieci i młodzieży. Należy jednak pamiętać że głównym celem konkursu jest   doskonała zabawa i niezapomniana przygoda dla jej uczestników.