W Dzień Babci od wczesnych godzin rannych w Restauracji Dwór Kukuczka w Istebnej do kuchni wkroczyli uczestnicy konkursu „Matki” (babcie) i „Tacik” (dziadek) wraz z wnukami, którzy w zeszłym tygodniu w półfinale zostali wyłonieni o kolejnego etapu konkursu.
W dzisiejszych zmaganiach głównym zadaniem uczestników było wspólne ugotowanie w parach ulubionej potrawy regionalnej. Wśród nich znalazły się takie specjały jak:
1. Maćki w kapuśnicy – wykonane przez Urszulę Kawulok i wnuka Kamila
2. Placki na blasi ze szpyrkami – prezentowali Maria Ligocka z wnukiem Tomkiem
3. Śliwulę – wykonały Irena Motyka z wnuczką Jagodą
4. Krew pieczona – serwowali Krystyna Szkawran z wnukiem Jankiem
5. Placek na listku – przygotowali Zbigniew Wałach z wnukiem Pawłem
6. Bobóla z ziemniokami – danie wykonane przez Annę Łupieżowiec i wnuczkę Lilianę
Nad całością konkursu od rana czuwało JURY oceniając wspólne wykonanie zarówno dziadków i wnuków, archaiczność potrawy a przede wszystkim jej smak.
Do oceniania potraw zostali zaproszeni profesjonalni kucharze i znawcy potraw regionalnych min.
Helena Legierska, Urszula Gruszka, Łucja Dusek-Francuz, Barbara Juroszek, Artur Kupczyk, Maciej Ludorowski oraz Robert Juroszek.
Po degustacji potraw stwierdzono, że wszystkie one były smaczne, apetyczne i wyjątkowe. Zadanie Jury było za tym nie lada wyzwaniem. Najwyżej ocenioną potrawą została „Krew pieczona” wykonana przez Panią Krystynę Szkawran i wnuka Janka.
Dodatkowe wyróżnienia i nagrody rzeczowe przyznane indywidualnie przez JURY skierowane zostały po adresem Ireny Motyka i Jagody za śliwulę, Anny Łupiezowiec i Liliany za kapustym z bobem (bobólym) oraz Zbigniewa Wałach i Pawła za placek na listku.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w finale, dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie potraw. Wszyscy Państwo jesteście zwycięzcami.
Dodatkowe podziękowania należą się nie tylko za chęć udziału w konkursie, ale że zechcieliście się Kochani Dziadkowie podzielić swoim zdolnościami kulinarnymi i smakami dzieciństwa a co najważniejsze podzielić się tą wiedzą z nami i swoimi wnukami.
Z całego serca dziękujemy gospodarzom konkursu, właścicielom Dworu Kukuczki za możliwość przeprowadzania konkursu, gościnność i pomoc w organizacji, Seniorom z Istebnej na czele z Panią Agatą Wisełką oraz Akademii Esprit z Ustronia za współpracę, Marii Motyka za nieocenioną pomoc od samego momentu zrodzenia pomysłu oraz wszystkim pracownikom Ogniska, którzy zaangażowali się w organizację naszego konkursu.
Dziękujemy zacnemu JURY, sponsorom konkursu Panu Michałowi Bożek „Ustronianka”, Andrzejowi Kudełka „Nadleśnictwo Wisła”, Anecie Legierskiej „Gminny Ośrodek Kultury” w Istebnej, Helenie Legierskiej „Chata Olimpijczyka” Wisła, Łucja Dusek -Francuz– „Beskid Folk” oraz hotelowi „Gołębiewski” Wisła.
Dziękujemy mediom - redaktorom Dorocie Krehut-Raszyk oraz Andrzejowi Ochodkowi z Radia Katowice. Szczególne podziękowania za piękną fotorelację dla Michała Kuźmy.

Ewa Macoszek-Dragon