Już 21 października br. udamy się do lokali wyborczych w Istebnej, Ustroniu i Wiśle, gdzie kilkaset osób otrzyma dietę, zasiadając w obwodowych komisjach wyborczych. To dwa razy więcej osób niż cztery lata temu, a to za sprawą zmiany prawa wyborczego. 

 

           Nowelizacja ordynacji wyborczej, według której zostaną przeprowadzone najbliższe wybory samorządowe, wprowadza wiele zmian i nowych rozwiązań. Jedną z nowości jest wprowadzenie dwóch, zamiast jednej, obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami, w każdym obwodzie utworzona zostanie Komisja ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz Komisja ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie. Powoduje to podwojenie ilości osób, które będą potrzebne do skompletowania składów poszczególnych komisji. W ostatnich tygodniach media wielokrotnie przekazywały niepokojące informacje o tym, jak wciąż duże są braki w składach wielu komisji w całym kraju. Groziło to paraliżem procesu wyborczego.... Na szczęście na naszym terenie wygląda na to, że udało się jednak zebrać odpowiednią ilość chętnych by wybory między innymi w naszym regionie mogły zostać sprawnie przeprowadzone.  

 

           Członek obwodowej komisji wyborczej może liczyć na dietę, której wysokość zależy od zajmowanej w niej funkcji, tak więc: przewodniczący obwodowej komisji wyborczej dostanie 380 zł, jego zastępca — 330 zł, a członkowie komisji — po 300 zł. (kwoty netto). W przypadku konieczności przeprowadzenia II tury, stawki są o połowę niższe, a więc odpowiednio 190, 165 i 150 zł netto. 

 

           Składy poszczególnych komisji w gminach Istebna, Ustroń i Wisła zostały już ogłoszone w Postanowieniach Komisarza Wyborczego. Zgodnie z nimi, w obwodowych komisjach wyborczych w naszym regionie, zasiądzie 347 osób. 

Składy poszczególnych Obwodowych Komisji Wyborczych

ISTEBNA
http://istebna.bip.info.pl/dokument.php?iddok=6342&idmp=253&r=r

USTROŃ
http://www.ustron.bip.info.pl/dokument.php?iddok=18212&idmp=1199&r=r

WISŁA
http://bip.wisla.pl/postanowienie-komisarza-wyborczego-dot-powolania-obwodowych-komisji-wyborczych