22 lutego z okazji Dnia Myśli Braterskiej odbyło się w Wiśle spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z harcerzami.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych grup harcerskich zarówno z Polski, jak i środowisk polonijnych - skauci z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda przybliżył zebranym wyjątkowość miejsca jakim jest zameczek na Zadnim Groniu oraz przedstawił pokrótce jego historię. 

- To harcerstwo - obok tego, czego nauczyłem się w domu, uczyło mnie, jak być dobrym Polakiem – mówił Prezydent podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

- Andrzej Małkowski, twórca polskiego harcerstwa, pytany o to, jaka jest różnica pomiędzy harcerstwem a skautingiem (...), uśmiechnął się i powiedział, że harcerstwo, to skauting plus niepodległość - przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska jest wdzięczna harcerzom za walkę o niepodległość. - Zawsze byli, zawsze stawali na wezwanie, nigdy nie zawiedli swojej ojczyzny i za to, jako Prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości chciałem wam gorąco podziękować - mówił.

Przypomniał, że sam był harcerzem w bardzo ważnych latach swojego życia, podczas których dojrzewał i dorastał do tego, żeby stać się pełnoprawnym obywatelem Rzeczypospolitej.  - Harcerstwo jest tym niezwykle ważnym miejscem wychowania młodzieży do dorosłości, współpracy, solidarności, współdziałania i wszystkiego tego, co buduje, kreuje, tworzy wspólnotę. Jednocześnie jest miejscem, w którym młodzież otrzymuje niezwykłą dawkę wartości patriotycznych.

 

Andrzejowi Dudzie towarzyszyła Małżonka Agata Kornhauser-Duda oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. 

 

Wieczorem, z okazji obchodzonego przez harcerzy i skautów na całym świecie Dnia Myśli Braterskiej, fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła okolicznościowa iluminacja przedstawiająca wizerunki Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców ruchu harcerskiego w Polsce.