Koniaków znany jest w Polsce i poza granicami przede wszystkim z koronek koniakowskich. Lecz prócz koronek w Koniakowie powstaje wiele innych, bardzo cennych wyrobów i wyrobów regionalnych. Wśród nich coraz więcej produktów owczych, a to za sprawą coraz prężniej działającego Centrum Pasterskiego prowadzonego przez Piotra i Marię Kohut.
Po raz kolejny do Koniakowa zawitały rzesze turystów i mieszkańców naszej gminy, by podczas VII Jarmarku Pasterskiego skosztować wyrabianych tam serów, żentycy oraz aby poczuć prawdziwy góralski klimat. Na samym początku wystąpił Zespół Regionalny „Koniaków” pod kierownictwem Urszuli Gruszki, a w dalszej części Jarmarku góralskie nuty wygrywała kapela „Zwyrtni”. Nikt z przybyłych w tym dniu do Centrum Pasterskiego nie nudził się, ponieważ na każdym kroku czekały nowe atrakcje. Nie zabrakło oczywiście prelekcji i pokazu wyrobu serów połączonego z degustacją, pokazu strzyżenia owiec, warsztatów z obróbki wełny, karmienia owiec oraz prezentacji Pasterskiej Zagrody Edukacyjnej.
Jarmark Pasterski był wydarzeniem i miejscem, gdzie spotkali się ludzie Karpat: związani z pasterstwem, rękodzielnictwem, twórczością ludową, kuchnią regionalną oraz działalnością kulturalną. Na Jarmarku obecni byli również zaproszeni goście z kraju i z zagranicy, którzy wspólnie z Piotrem i Marysią oraz pracownikami Centrum Pasterskiego tworzyli tegoroczny Jarmark. Swoje stoisko zaprezentowało także Koło Gospodyń Wiejskich z Koniakowa, które serwowały tradycyjną „biołom polywkym na wyndzónce ze świyżóm pazitkom”.
Centrum Pasterskie w Koniakowie jest żywe przez cały rok, a w dzień Jarmarku ożywa ze wzmożoną siłą. Dlatego dziękujemy organizatorom za stworzenie mieszkańcom i turystom możliwości zbliżenia się do karpackiej kultury pasterskiej.