Lekarze rodzinni z gwarancją jakości Siedem przychodni podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma po raz pierwszy certyfikaty ministra zdrowia potwierdzające wysoką jakość opieki nad pacjentami. Ceremonia wręczenia odbędzie się podczas XVIII Kongresu Lekarzy Rodzinnych, który już dzisiaj rozpoczyna się w Wiśle.

W dorocznym spotkaniu weźmie udział 1200 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu całej Polski. Aby zdobyć certyfikat jakości, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej musiały spełnić 123 standardy określone przez ekspertów rządowego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wśród nich wymogi dotyczące zasadności kierowania do lekarzy specjalistów, zapewnienia opieki w domu pacjenta, udzielania pacjentom porad telefonicznych i przez Internet, prowadzenia edukacji zdrowotnej, aktywnego uczestnictwa pacjenta w podejmowaniu decyzji zdrowotnych. Pozytywna ocena przestrzegania standardów jakości pozwoliła na przyznanie placówkom certyfikatu przez ministra zdrowia. - Certyfikat jest dowodem ich prawidłowego, ponadprzeciętnego funkcjonowania, bardzo dobrego zorganizowania i dowodem dużej motywacji lekarzy rodzinnych do stałego podnoszenia jakości. Przy obecnym obciążeniu pracą oraz biurokracją bardzo brakuje nam czasu na tego typu ważne przedsięwzięcia – mówi dr hab.med. Tomasz Tomasik prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Pierwsze certyfikaty wręczone zostaną w czasie uroczystości otwarcia XVIII Kongresu Medycyny Rodzinnej w Wiśle przez wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla. Otrzymają je przychodnie Medart z Krakowa, Amedica z Warszawy, „Ad Aegrotum” z Krakowa, przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej z Chemłna, Kemed z Wąbrzeźna, przychodnia „Łomżyńska” z Bydgoszczy oraz Przychodnia Rodzinna z Augustowa. Przeglądy akredytacyjne były realizowane w ramach projektu: "Wsparcie podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozpoczynające się w Wiśle doroczny kongres lekarzy rodzinnych, organizowany z udziałem wielu autorytetów naukowych ma na celu przekazanie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej najnowszej, praktycznej wiedzy medycznej przydatnej w codziennej praktyce. W programie naukowym kongresu zlazły się sesje poświęcone nowościom w leczeniu chorób psychicznych, choroby Parkinsona, arytmii, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości. Wśród tematów kongresu są także m.in. profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy oraz leczenie guzów tarczycy i nadnerczy . Kongres w Wiśle to także to spotkania lekarzy z politykami zdrowotnymi i rozmów na temat obecnego oraz przyszłościowego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, w tym także konsekwencji obowiązywania nowej ustawy o POZ. Uroczyste otwarcie XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej w Wiśle odbędzie dzisiaj o godz.18.30 w Hotelu Gołębiewski. Obrady lekarzy rodzinni potrwają do niedzieli.