Starostwo Powiatowe w Cieszynie zamówiło aparaturę i zestawy testów, które służą do wykonywania badań na obecność koronawirusa w organizmie człowieka.

Aparatura trafi do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Wiemy, jaka trudna jest obecnie sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem. Przypadków zachorowań w naszym powiecie przybywa. Rzecz w tym, żeby jak najszybciej można było zrobić testy. Zamiast wysyłać próbki do laboratoriów w Warszawie czy w Katowicach i czekać na wyniki, istniałaby możliwość zrobienia tego na miejscu, w naszym szpitalu – mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński. - Wraz z zarządem powiatu postanowiliśmy zakupić system InGenius, który po zakończeniu epidemii będzie służył do badań genetycznych m.in. w przypadku gruźlicy - dodaje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

- Sprzęt zamówiony w jednej z podwarszawskich firm kosztuje ponad 400 tys. zł. Pieniądze na ten zamierzamy wygospodarować z budżetu powiatu, poprzez zaproponowanie Radzie przesunięcia innych zadań. Mam głęboką nadzieję, że pomysł uda się zrealizować w jak najkrótszym czasie, dodaje Starosta.