3 grudnia na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie narciarscy zainaugurowali XIII Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” - LOTOS Cup 2017 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Do Szczyrku dotarła zima i ze względu na obfite opady śniegu we wszystkich ośmiu kategoriach wiekowych rozegrana została tylko jedna seria konkursowa. Najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubów WSS Wisła i Sokół Szczyrk, którzy dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

W najmłodszej kategorii wiekowej - Junior E bezkonkurencyjny okazał się Kacper Jarząbek. Zawodnik Wisły Zakopane o 8,7 punktu pokonał reprezentanta Czech Daniela Skarkę oraz swojego klubowego kolegę Mikołaja Serwatowicza. Pierwsze zwycięstwo w cyklu odniosła również Sara Tajner z Sokoła Szczyrk, która wyprzedziła Natalię Kobielę z AZS-u Zakopane. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna z zawodniczek Sokóła Szczyrk Wiktoria Przybyła. Z kolei w Juniorze D zdecydowanie najlepszy okazał się Jan Habdas z Klimczoka Bystra, który pokonał Stanisława Majerczyka z Wisły Zakopane i Jana Bukowskiego z zakopiańskiego AZS-u.

W kategorii Junior C najlepszy okazał się Mateusz Gruszka. Zawodnik klubu AZS Zakopane minimalnie pokonał Patryka Hutyrę z Sokoła Szczyrk, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Kieta z WKS Zakopane. Wśród Juniorek najlepsza na skoczni HS-77 była Magdalena Pałasz z klubu Sołtysianie Stare Bystre. Zawodniczka Kadry Narodowej Kobiet wyprzedziła Kingę Rajdę z Sokoła Szczyrk, a podium zawodów uzupełniła Kamila Karpiel z zakopiańskiego AZS-u.

Kategorię Junior B zdominowali zawodnicy WSS Wisła. Zwycięstwo odniósł Tomasz Pilch, drugi był Paweł Wąsek, a trzeci Bartosz Czyż. - Konkurs ocenię na plus, bo na pewno moje skoki są coraz lepsze. Jeszcze nie są to takie skoki, na jakie mnie stać, bo wiem, że mam jeszcze trochę do poprawy, ale wiem już jak to robić - opowiada Tomasz Pilch.  - Warunki były dzisiaj bardzo ciężkie, bo wiatr kręcił i jeszcze strasznie miękko było na zeskoku, przez co trzech naszych zawodników z rzędu przewróciło się, bo strasznie nas na dole przytrzymało - dodaje siostrzeniec Adama Małysza. 

Najlepszy w kategorii Junior A okazał się Dominik Kastelik z Sokoła Szczyrk, który pokonał Łukasza Bukowskiego z Wisły Zakopane i Pawła Twardosza z Olimpijczyka Gilowice. Natomiast wśród Seniorów zwycięstwo odniósł Artur Kukuła z WSS Wisła, który po skoku na odległość 70 metrów o 1,1 punktu pokonał Michała Guta-Chowańca z LKS Poroniec Poronin oraz Krzysztofa Leję z AZS Zakopane.