Ze względu na zbliżający się długi weekend Koleje Śląskie przygotowały bardziej pojemny tabor na najbardziej popularne kierunki. Będzie to dotyczyć przede wszystkim kursów do Wisły oraz Żywca i Zwardonia, ponieważ to właśnie te linie cieszą się w tym czasie zwiększoną popularnością.

W przypadku połączeń w kierunku Żywca i Zwardonia przez prawie całą majówkę najbardziej popularne połączenia będą obsługiwane przez pociągi kursujące w tzw. „trakcji ukrotnionej”. Oznacza to, że na linii S5 będzie można spotkać np. dwa połączone ze sobą pojazdy typu Elf czy Impuls. Nie zabraknie również kombinacji najnowszych pojazdów – czyli Elfów 2, które mogą jeździć np. w systemie pojazd dwuczłonowy w połączeniu z pojazdem czteroczłonowym.

Dokładne zestawienia kursów, które szczególnie polecamy w danych dniach ze względu na pojemność taboru na linii S5, można znaleźć w poniższej tabeli:Połączenia do i z Wisły będą z kolei w znacznej mierze obsługiwane przez pojazdy 27WEb, czyli tzw. „długie elfy” składające się z aż sześciu członów. Każdy pociąg tego typu zapewnia łącznie ponad 550 miejsc, w tym ok. 280 miejsc siedzących. Podobnie jak przy linii S5, tak i tutaj w niektórych przypadkach w trasę wyjadą też połączone pociągi – np. dwa pojazdy typu 22WEd. Poniżej przedstawiamy spis pociągów linii S6, które będą przez nas obsługiwane najbardziej pojemnymi składami:Przed zaplanowaniem majówkowych podróży warto też zwrócić uwagę na to, gdzie w danej chwili obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Na szczęście w okresie majówki autobusy zastępcze będzie można spotkać tylko na odcinku Rybnik – Górki Śląskie. Warto przy tym jednak też zwrócić uwagę na to, że pociągi linii S51 kończą kurs w Nowym Targu, nie dojeżdżając do Zakopanego.