15 czerwca na Rynku w Cieszynie, Skoczowie oraz Gościńcu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Marka Kamieńskiego i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Pana Marka liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Cieszyna i okolic.

Pan Marek Kamieński ma 32 lata i od stycznia 2017 roku walczy z białaczką mielomonocytowa. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Pana Marka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.200.000 potencjalnych Dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Panem Markiem.

Pan Marek Kamieńskie – tata, mąż i górnik ratowniczy w kopalni w Jastrzębiu-Zdroju  jest mieszkańcem Puńcowa i apeluje do lokalnej społeczności Cieszyna i okolic: „Czekam na to, aż znajdzie się ktoś, kogo geny będą zbieżne z moimi. Jak nie w Polsce, to może za granicą. Proszę Cię zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Ciebie to nic nie kosztuje, a dla nas chorych to szansa na życie.”

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. W akcji weźmie udział wielu wolontariuszy, którzy będą wspierać wszystkie osoby, które będą chciały dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku w tym dniu.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

 

Data:               15 czerwca 2017 r.

Godzina:         10:00 – 18:00

Miejsce:          Rynek w Cieszynie

                        Rynek w Skoczowie

Gościniec Zamkowy w Kończycach Małych

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

 

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, który Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

 

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.  

 

 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 070 000 (luty 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 888 (luty 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.