Tradycyjne pytanie dzieci w wielu domach o tej porze roku…Czy przyjedzie w tym roku do mnie Mikołaj ?

       Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry, krainy znajdującej się obecnie na terenie Turcji. Był on pierwowzorem postaci rozdającej podarki dzieciom. Jedna z legend głosi, iż Mikołaj chcąc uchronić rodzinę bankrutującego kupca od zejścia na złą drogę, wrzucił w nocy przez komin trzy sakwy monet. Pieniążki rozsypały się do pończoch i trzewików suszących się przy kominku… rodząc, nie tylko tradycję obdarowywania, ale także umieszczania prezentów w bucikach lub w dużych skarpetach.

I chociaż tradycyjny „Mikołaj” przypada na dzień 6 grudnia to już w dniu 2 grudnia będzie można liczyć na szereg atrakcji i prezentów … 

Na połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli dbałością o kondycję fizyczne można liczyć podczas udziału w Mikołajkowym Marszu nordic walking, który odbędzie się właśnie w dniu  02-12-2017 roku w Wiśle. Warunkiem udziału w imprezie jest posiadanie …czapki mikołajowej.

- To już szósty marsz - mówi jego pomysłodawczyni Maria Bujok Dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. Wyznaczono trasy o różnej długości od 7 do 20 km. Pierwsza trasa od Placu Hoffa przez Rondo Oaza, Bulwar Księżycowy pozwoli na uczestnictwo mniej wytrzymałym i osobom z dziećmi. Dłuższa trasa pozwoli na zwiedzenie Dziechcinki - Małego Stożek i Soszawa  a trasa dla wytrwałych obejmie Łabajów - Mały Stożek i Soszów. Pomimo, iż tempo marszu będzie dopasowywane do najsłabszego uczestnika należy jednak pamiętać, że najdłuższa trasa jest przeznaczona dla osób tzw. „chodzących” o dobrym samopoczuciu  – przypomina znana ze swej aktywności szefowa WCK. - Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 11:00 na małej scenie Pl. Bogumiła Hoffa, gdzie przy  zgłoszeniu należy uiścić opłatę startową stosowną do wieku. Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejsze zapisy – zaznacza Anna Łupieżowiec z WCK. Start przewidziano na godz. 12:00. Marsz  będzie odbywał się  po znanych szlakach turystycznych z Wisły Centrum by ostatecznie zakończyć się koło godz. 16 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśle Jaworniku przy ul. Jawornik 41. Na biesiadzie Mikołajkowej każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal i pyszną kiełbaskę – informuje pracownik WCK. Na trasę należy zabrać wygodne buty, czapkę mikołajową i… mnóstwo dobrego humoru – dodaje z uśmiechem. 

         Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, tym złym dawał rózgi. Obecnie coraz bardziej popularne staje się wręczanie sobie wzajemnie prezentów w grupach rówieśniczych m.in. w szkołach, domach kultury lub innych miejscach …

 Zarząd Osiedla Nowa Osada i Gościejów w Wiśle zaprasza także w tym dniu swoich mieszkańców na "Spotkanie z Mikołajem" o godz. 16,00 w Restauracji Dworek nad Wisłą, usytuowanej przy ul. Wyzwolenia 65. - Dla wszystkich grzecznych dzieci do lat 12, tradycyjny Mikołaj przygotował mnóstwo prezentów a o nagrodzenie starszych pociech muszą zadbać zapobiegliwi rodzice - mówi z rozbawieniem organizatorka Pani Iwona Boś. Program artystyczny został wzbogacony o gry, konkursy i zabawy mikołajkowe z nagrodami. Jest to jednak impreza lokalna dla mieszkańców naszych osiedli  – dodaje.

Na spotkanie z Mikołajem zaprasza również Ustroń. - W dniu 6 grudnia 2017r. w godz. 17.00 - 19.00 ustrońskie lodowisko (znajdujące się na terenie kortów tenisowych - Al. Legionów) odwiedzi Mikołaj ze Śnieżynkami. Jest to wyjątkowa okazja do zabawy z prawdziwym Mikołajem na lodzie!!! Na wszystkich uczestników czeka wyśmienita zabawa przy świątecznej muzyce, gry i zabawy. W czasie trwania imprezy godz. 17.00 - 19.00 wejście na lodowisko dla uczestników zabawy jest bezpłatne. Rodzice i opiekunowie, którzy chcieliby aby Mikołaj wręczył dzieciom prezenty są proszeni o wcześniejsze zgłoszenie się do organizatorów w dniu imprezy na lodowisku – podaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM Ustroń.


Trójwieś tradycyjnie zaprasza na sportowego Mikołaja - Akcentem mikołajkowym w Gminie Istebna będzie organizowany dla wszystkich mieszkańców w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej  Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej – informuje Karina Czyż instruktor Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji. Bliższych informacji udzielamy pod nr 33 255 62 08 – dodaje, prosząc o kontakt wszystkie zainteresowane osoby.         

Chociaż w Gminie Istebna nie przewidziano organizacji imprez mikołajkowych żywe są tam wciąż tradycje ludowe. Może przy odrobinie szczęścia  w dniu 6 grudnia będzie można spotkać wędrującą grupę, tzw. adwentowych  Mikołajów.  Na Śląsku Cieszyńskim znane są także grupy „Mikołajów Beskidzkich". Przebierańcy ci dzielili się na dwie grupy: Białych i Czarnych. Biali byli  dobrzy, a Czarni – przebrani za diabły, Cyganów i niedźwiedzi oczywiście byli symbolem zła.

Mikołaj powróci do w kolejny weekend za sprawą imprezy „Świąteczny korowód z Radiem Zet”. W dniach 9-10 grudnia do Ustronia zawita Mikołaj z wieloma atrakcjami dla małych i dużych miłośników świątecznych klimatów.

Wszystkim czytelnikom życzymy więc miłej zabawy i słodkich prezentów.