Międzynarodowa Federacja Narciarska podczas jesiennego zjazdu w Oberhofen w Szwajcarii dokonała wyboru dwóch miast-gospodarzy Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. W 2019 roku młodzieżowcy zjadą do Vuokatti w Finlandii, natomiast dwa lata później pojawią się w Beskidzie Śląskim, gdzie głównym organizatorem tej imprezy będzie Wisła.

W maju pojawiła się informacja, iż bardzo poważnie pod uwagę brana jest możliwość przeprowadzenia tego wydarzenia w Wiśle, Istebnej i Szczyrku już w 2019 roku. Taki pomysł Polskiemu Związkowi Narciarskiemu przedstawił marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, a przychylni całemu projektowi byli burmistrzowie Wisły Tomasz Bujok i Szczyrku Antoni Byrdy.

Organizacja MŚJ 2021 wiąże się z koniecznością inwestycji. Przypomnijmy, iż w październiku prezydium Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP podczas wizytacji obiektów w Beskidach wydało dezyderat mówiący o "konieczności dostosowania obiektów do uprawiania narciarstwa klasycznego na Kubalonce Wisła - Istebna do standardów światowych pozwalających na przeprowadzeni tej imprezy". Komisja uznała, że w trybie pilnym należy dokończyć budowę i zmodernizować istniejące już trasy biegowe oraz strzelnicę biathlonową wraz z budową zaplecza socjalnego. - Obiekty te po rozbudowie i modernizacji pozwolą naszym kadrom narodowym na prowadzenie całorocznego szkolenia sportowego, a także posłużą do szeroko rozumianej rekreacji i rozwoju narciarstwa w Polsce - pisał przewodniczący Komisji Ireneusz Raś. W związku z powyższym Komisja wniosła do Ministra Sportu i Turystyki o wyasygnowanie dodatkowych środków finansowych w wysokości 10 mln złotych na dokończenie rozbudowy i modernizację tras biegowych i biathlonowych wraz ze strzelnicą na Kubalonce Wisła – Istebna oraz jednocześnie o wpisanie niniejszej inwestycji do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.