W Starostwie Powiatowym w Cieszynie uroczyście nagrodzono sportowców, którzy w 2015 r. osiągnęli znaczące sukcesy promując Śląsk Cieszyński na sportowych arenach w kraju i poza jego granicami. Wśród uhonorowanych znalazły się osoby związane Istebną, Ustroniem i Wisłą.

Na początku gratulacje złożył sportowcom Starosta Cieszyński Janusz Król. W powiecie cieszyńskim nie brakuje ludzi utalentowanych, pracowitych i zdolnych, potrafiących zadziwić swoimi sportowymi wyczynami. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć, dzięki którym rozsławiacie powiat cieszyński w kraju i za granicą. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek wspierają sport w naszym powiecie. Wszystkim Państwu życzę sił i dalszej determinacji w dążeniu do jak najlepszych wyników. Gratuluję również szkołom, które we współzawodnictwie sportowym w ubiegłym roku szkolnym osiągnęły wysokie wyniki. Dziękuję dyrektorom i nauczycielom wychowania fizycznego za krzewienie wśród młodych ludzi zacięcia sportowego. Oby zaowocowało ono kolejnymi mistrzami, którym będziemy mogli z wielką przyjemnością wręczyć w przyszłości nagrody i wyróżnienia za indywidualne osiągnięcia sportowe.  - mówił J.Król. Zanim przystąpiono do nagradzania sportowców uhonorowane zostały szkoły powiatu cieszyńskiego, które w roku szkolnym 2015/2016 we współzawodnictwie sportowym zajęły trzy pierwsze miejsca. Nad tą rywalizacją od lat czuwa Tadeusz Glos – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, który razem ze Starostą wręczył wyróżnienia dyrektorom i nauczycielom wychowania fizycznego najlepszych szkół. Klasyfikacja prezentuje się następująco:

Szkoły Podstawowe:

1. Zespół Szkół Publicznych w Górkach Wielkich 

2. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Cieszynie

3. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chybiu
 

Szkoły Gimnazjalne:

1. Gimnazjum Nr 1 w Wiśle

2. Gimnazjum Nr 4 w Skoczowie

3. Gimnazjum Nr 1 w CieszynieSzkoły Podagimnazjalne:

1. II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie

2. Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie

3. Liceum Ogólnokształcące w Wiśle


Gratulacje odebrali także gospodarze gmin, które zwyciężyły we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/2016. Pierwsze miejsce zajęła gmina Brenna, drugie miejsce zdobyła  Wisła, a na trzeciej pozycji znalazł się Cieszyn. Głównym punktem uroczystości było wręczenie przez Starostę i Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwika Kuboszka nagród finansowych za sukcesy sportowe w ubiegłym roku. W gronie nagrodzonych znaleźli się:

1. Małgorzata Błaszczyk – trenująca ju-jitsu, zawodniczka UKS Nakano Pogwizdów, startowała w Mistrzostwach Świata Juniorów w Atenach. Jest mistrzynią Polski juniorek oraz mistrzynią Polski młodzieżowców w ju-jitsu.

2. Karolina Chrapek – mieszkanka Wisły, zawodniczka AWF w Katowicach, wywalczyła srebrny medal w Zimowej Uniwersjadzie w super gigancie, trzy złote medale w slalomie, super gigancie i super kombinacji oraz brąz w slalomie gigancie podczas Mistrzostw Polski seniorów.

3. Adam Cieślar – jako zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego zdobył dwa złote medale w Zimowej Uniwersjadzie w kombinacji norweskiej oraz starcie masowym, został podwójnym Mistrzem Polski Seniorów w edycji zimowej i letniej. Uczestnik Mistrzostw Świata w Falun oraz siedmiu startów w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej.

4. Kajetan Kajetanowicz – zawodnik Automobilklubu Polskiego - Mistrz Europy, Zimowy Mistrz Europy, Szutrowy Mistrz Europy w rajdach samochodowych. Najlepszy w Rajdzie Jänner (Austria), Rajdzie Cypru, Rajdzie Akropolu.


5. Mateusz Malina - mieszkaniec Ustronia, trenujący nurkowanie został Mistrzem Świata w konkurencji DNF (dynamiczne pływanie bez płetw), rekordzistą Polski w konkurencji DYN (dynamiczne pływanie w płetwach), srebrny medal Mistrzostw Świata AIDA Depth Worlds Championship w konkurencji CNF (stały balast bez płetw) i brązowy w konkurencji DNF. Potrójny Mistrz Polski w DNF, DYN i STA (statyczne wstrzymanie oddechu)

6. Dominik Bury - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna, trenujący biegi narciarskie, wywalczył trzy złote medale oraz brąz podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.

7. Janusz Rokicki – reprezentant Klubu Sportowego MOSIR Cieszyn, Mistrz Świata w pchnięciu kulą, zdobył ponadto dwa złote medale Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Natomiast wśród laureatów wyróżnienia Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie sportu za rok 2015 znaleźli się.

1. Paweł Szymkowski - zawodnik Cieszyńskiego Klubu Motorowego, podwójny mistrz Polski w kategorii open oraz w klasie E2/E3 w motocyklowym enduro.

2. Gabriel Chętnicki - zawodnik LKS Jastrząb Lipno, mieszkaniec Zebrzydowic, międzynarodowy wicemistrz Włoch w klasie do 125 ccm w motocrossie.

3. Grzegorz Wałga – mieszkaniec Cieszyna trenujący wyciskanie sztangi, mistrz Polski Federacji WPA i rekordzista Europy (kategoria 125 kg), mistrz Polski federacji WUAP i rekordzista Polski (kategoria 110 kg), mistrz świata Federacji WPA (kat. 125 kg), zdobywca Pucharu Europy GPC (kat. 125 kg), mistrz Europy WUAP (kat. 110 kg), mistrz Europy WUAP w trójboju siłowym (kat. 125 kg) i autor dwóch rekordów świata w przysiadzie oraz w wyciskaniu leżąc, wicemistrz świata Federacji WPC i rekordzista Polski wszechwag (drugi wynik na świecie – 352,5 kg), mistrz Europy federacji WPA i rekordzista Europy (kat. 125 kg), podwójny wicemistrz świata w wyciskaniu leżąc Federacji WPC (World Powerlifting Congress), w kategorii wagowej do 125 kg (w koszulce specjalistycznej) oraz w kategorii open.

4. Radosław Sobczyk – zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Ustroń został mistrzem Polski juniorów młodszych w dziesięcioboju lekkoatletycznym.

5. Maria Juroszek – reprezentantka Klubu Sportowego MOSIR Cieszyn zdobyła srebrny medal na Światowych Igrzyskach IWAS w rywalizacji na prawą rękę. Zwycięstwo w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata w kategorii wagowej powyżej 65 kilogramów na prawą rękę. Mistrzyni Europy w bojach na prawą rękę w kategorii wagowej powyżej 65 kilogramów kobiet niepełnosprawnych. Potrójna srebrna medalistka Mistrzostw Polski w siłowaniu na prawą rękę w kategorii open, w kategorii powyżej 80 kg oraz w open osób niepełnosprawnych.

6. Gabriela Patoła - reprezentantka Klubu Sportowego MOSIR Cieszyn zdobyła złote medale w pchnięciu kulą oraz w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Świata Juniorów

7. Mirosław Madzia - reprezentant Klubu Sportowego MOSIR Cieszyn zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem podczas Światowych Igrzysk Osób Niewidomych i Niedowidzących oraz Wicemistrzostwo Polski w pchnięciu kulą

8. Joachim Krężelok – jako reprezentant Integracyjnego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” Wisła zdobył złote medale w rzucie dyskiem i rzucie oszczepem oraz brąz w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych.

9. Drużyna Klubu Sportowego Shindo Cieszyn w składzie: Karolina Makarewicz, Patrycja Krzak, Patrycja Kądziałka i Klaudia Szymańska wywalczyły I miejsce Kata drużynowe seniorów, II miejsce Kumite drużynowe na Mistrzostwach Polski Karate Shotokan, II miejsce Kata drużynowe seniorów w Pucharze Polski oraz III miejsce Kata drużynowe na Mistrzostwach Polski karate WKF.

10. Maciej Wilczek – zawodnik Klubu Sportów Azjatyckich Atemi z Bielska Białej, pochodzący z Cieszyna został Mistrzem Polski w Karate Shotokan w konkurencji kata. Ponadto zdobył złote medale indywidualnie i drużynowo w kata na Mistrzostwach Polski Seniorów w Karate

11. Patrycja Kłoda – reprezentantka Uczniowskiego Klubu Sportowego Nakano z Pogwizdowa, trenująca Ju-Jitsu , zdobyła III miejsce w Pucharze Świata kadetów Ju-Jitsu, I miejsce w Mistrzostwach Polski Kadetów, oraz I miejsce Pucharze Polski Kadetów Ju-Jitsu.

12. Jan Błaszczyk - trener ju-jitsu UKS „Nakano” Pogwizdów, trener medalistów Pucharów Świata, Mistrzostw i Pucharów Polski w judo i ju-jitsu, jego podopieczne to m.in. Małgorzata Błaszczyk i Patrycja Kłoda.

13. Kamil Firlajczyk – zawodnik Ludowego Klubu Sportowego „Wyzwolenie” zdobył I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Judo, III miejsce w Otwartym Pucharze Polski Młodzików w Judo, III miejsce w Międzynarodowm Pucharze Polski oraz II miejsce w Otwartym Pucharze Czech

14. Anna Kowalczyk – zawodniczka Ludowego Klubu Sportowego „Wyzwolenie” zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Judo oraz III miejsce w Otwartym Pucharze Polski Młodziczek

15. Przemysław Kolondra - trener judo LKS ‘Wyzwolenie” Simoradz, były reprezentant Polski w judo, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, jego podopieczni zdobyli w 2015 roku szereg złotych, srebrnych i brązowych medali Mistrzostw Polski, Pucharze Polski i w Mistrzostwach Międzywojewódzkich. Jego podopieczni to m.in. Kamil Firlajczyk i Anna Kowalska

16. Kamil Bury – zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna trenujący biegi narciarskie wywalczył złoty medal i trzy srebrne medale w grupie juniorów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych.

17. Piotr Żyła – zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – zdobył 9 miejsce indywidualnie w konkursie skoków narciarskich na dużej skoczni i brąz w konkursie drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Falun. Startował w konkursach o Pucharu Świata w skokach narciarskich, zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski na dużej skoczni.

18. Adam Chrapek – jako zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego zdobył srebrny medal w slalomie i dwa brązowe medale w slalomie gigancie i super gigancie Mistrzostw Polski Seniorów

19. Katarzyna Wąsek – Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Czantoria” – trenująca narciarstwo alpejskie, Wicemistrzyni Polski seniorek w slalomie gigancie i brązowy medal w slalomie. Mistrzyni Polski juniorek w slalomie. Potrójna złota medalistka XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Małopolska 2015, w slalomie, slalomie gigancie i dwuboju slalomowym

20. Drużyna Klubu Sportowego KS Siatkarz Beskid w składzie Mateusz Łysikowski i Jakub Macura zdobyła 2 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Siatkówce Plażowej

21. Martyna Kłoda – pochodząca z Pogwizdowa, zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego SMS Łódź, trenująca siatkówkę plażową została Mistrzynią Polski Kadetek w siatkówce plażowej, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek oraz trzecie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym Mistrzostw Polski Seniorek

22. Kinga Iwańska – zawodniczka Wielosekcyjnego Klubu Sportowego z Cieszyna zdobyła srebrny medal i dwa brązowe medale w pływaniu na Światowej Olimpiadzie Specjalnej

23. Balbina Sikora – zawodniczka UKS Aquatica w Pawłowicach zdobyła siedem Mistrzostw Polski w pływaniu szybkim + jedno wicemistrzostwo, trzy rekordy Polski w pływaniu szybkim kategorii E, II miejsce w Pucharze Polski w pływaniu szybkim kategorii E

24. Jakub Grzegorczyk – Uczniowski Klub Sportowy „Beskidy” Ustroń, zdobył srebrny medal w Halowych Mistrzostwach Polski i srebrny medal Letnich Mistrzostw Polski w kategorii kadetów.

Gratulacje sportowcom złożyli także Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Łucja Michałek, Członek Zarządu Powiatu Janusz Dziedzic oraz uczestniczący w uroczystości przedstawiciele gmin.