Od jakiegoś już czasu w Wiśle z powodzeniem funkcjonuje centrum handlowe Metro Park. Piszemy z powodzeniem, bo świadczy o tym choćby spora liczba samochodów, parkujących w sąsiedztwie zlokalizowanych tam sklepów. Niestety nie każdy kierowca tych pojazdów zna… przepisy ruchu drogowego.

Wystarczył krótki czas, by w ciągu kilku krótkotrwałych obserwacji z oznakowanego pojazdu policyjnego (!), ustawionego w widocznym miejscu, ujawnić… 66 wykroczeń! Dzielnicowy z wiślańskiego Komisariatu Policji Bartłomiej Duraj zastosował pouczenia, a skalę problemu ocenił jako „dużą”. Chodzi o wjazd na teren Metro Parku od ulicy Ustrońskiej (DW 941) przez kierujących jadących od strony centrum Wisły w kierunku Ustronia. To właśnie tam dochodzi do notorycznego łamania przepisów ruchu drogowego, polegającego na dokonywaniu przez kierowców manewru skrętu w lewo, pomimo ustawionego przed skrzyżowaniem znaku C-5 oraz znaku poziomego (linia podwójna ciągła) przy wjeździe. Niech każdy teraz odpowie sobie na pytanie: co też ten znaki oznaczają? Już spieszymy z odpowiedzią – nakaz jazdy prosto i zakaz skrętu! Dlaczego więc skręcamy?

Dzielnicowy Komisariatu Policji w Wiśle podjął szereg działań, zmierzających do rozwiązania zaistniałego problemu. Zmierzył jego skalę, oddziaływał prewencyjnie pouczając kierowców, poinformował i zaangażował w działania Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, reagował na wykroczenia, zawiadomił o problemie Straż Miejską i Urząd Miasta Wisła, dokonał wizji lokalnej, za pośrednictwem drogi służbowej wystąpił do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach o zaangażowanie w działania i rozpatrzenie możliwości zastosowania innych znaków drogowych (separatorów ruchu lub tablic uchylnych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami), znów oddziaływał prewencyjnie, reagował na wykroczenia, itd. Dużo tego, prawda? A wystarczyłoby, aby każdy kierowca po prostu przestrzegał przepisów…