Na  ostatniej konferencji prasowej burmistrz Wisły Tomasz Bujok poinformował o nowym projekcie turystycznym. 

- Uzyskaliśmy dofinansowanie z projektu transgranicznego  Polska – Czechy na budowę skansenu drewnianego w obrębie  Zapory Rumoszowej w Czarnym.  Myślę, że  w przeciągu  dwóch lat to miejsce  całkowicie zmieni swój wizerunek i stanie się naszą perełką turystyczną  – mówi włodarz Miasta  – Wiosną lub na początku lata powinna  ruszyć,  finansowana przez Miasto, kompleksowa przebudowa  drogi do Czarnego. Prowadzony jest także intensywny  remont budynku PTTK-u. Mam nadzieję, że Dolina Czarnego stanie się niezwykłą atrakcją turystyczną.

W ramach promocji tego regiony władze Miasta Wisła wraz z PGL,  Lasy Państwowe,  Nadleśnictwo Wisła chcą powrócić do wcześniejszego projektu zielarskiego. Projekt ten był chwilowo zawieszony ze względu na brak miejsca na jego realizację. Obecnie wydaje się jednak możliwy do  zrealizowania.

- Chcemy go jednak znacznie rozbudować … będziemy więc  promować nie tylko herbatę z zielin  czy mieszanki naszych górskich  ziół ale także produkty kosmetyczne  i pszczelarskie, aby pokazać i  zachęcić mieszkańców oraz  turystów do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw naszej beskidzkiej  natury. Chcemy się chwalić tym, co na razie nie do końca jest doceniane – informuje Tomasz Bujok.

Miejsce uprawy ziół będzie nadzorowane przez PGL, LP, Nadleśnictwo Wisła, które  ogłosiło już przetarg na budowę, pod Zaporą w Wiśle Czarne, ogrodu do uprawy ziół.

- W naszej kwestii leży organizacja warsztatów do ich przerabiania, robienia z ziół kompozycji różnych mieszanek herbat, kosmetyków i innych wyrobów.  To naprawdę duży projekt wymagający olbrzymiego nakładu pracy i zaangażowania. Nad opracowaniem receptur pracuje specjalnie powołany  zespół. Chodzi bowiem o nie tylko o opracowanie całej technologii uprawy, zbierania, suszeni ale także o przemyślane przygotowanie wykazu ziół, które będą mogły być wykorzystywane w przemyśle spożywczym, przy produkcji świeć czy kosmetyków. Motorem do opracowania wstępnych założeń programu były wnioski seniorów z różnych stowarzyszeń, którzy już parają się uprawą niektórych ziół, ale chcieliby być cząstką większego produktu turystycznego. Chodzi więc nie tyle o stworzenie kolejnego programu aktywacji miejscowych seniorów ale o przygotowanie naprawdę ciekawego projektu turystycznego, w który będą zaangażowani seniorzy z Wisły i okolic – uzupełnia burmistrz.

Finansowanie projektu jest rozbite na części. Część obejmującą uprawę ziół będzie finansowało Nadleśnictwo.

  - Kwestia utworzenia skansenu leżąca w gestii Miasta i pochłonie od 4 do 5 mln złotych – podaje Tomasz Bujok - Jesteśmy na etapie podpisywania umowy z firmą projektową zajmującą się opracowaniem programu konserwatorskiego i odbudowy obiektów po Habsburgach składowanych przy nadleśnictwie  W porozumieniu z Kancelarią Prezydenta staliśmy się dysponentem tych obiektów, będziemy je odtwarzać jako nowe obiekty, aby pokazać walory architektoniczne ówczesnych czasów. Założenie jest takie, że do pół rok powinna być gotowa dokumentacja projektowa  z pozwoleniem na budowę i wtedy niezwłocznie zostanie ogłoszony przetarg. Całość ma powstać do 2020 roku.