W Istebnej przy ul. Dzielec powstaje nowy posterunek policji. Nowoczesny obiekt, mający służyć Policji, mieszkańcom Trójwsi, jak również licznie odwiedzającym te miejscowości turystom, budowany jest na gruncie przekazanym przez władze Gminy Istebna. Inwestorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Prace idą pełną parą i już w tym roku stróże prawa będą w nim mogli przyjąć pierwszych interesantów.
Budowa Posterunku Policji w Istebnej, który budowany jest od podstaw zgodnie z nowymi standardami Policji, powoli dobiega końca. To, co aktualnie można zobaczyć na Dzielcu, zupełnie różni się od tego, co można było oglądać jeszcze kilka miesięcy temu. Dzisiaj nikt już nie może mieć wątpliwości, że w tym miejscu powstaje nowoczesny obiekt, mający służyć policji oraz całej społeczności Gminy Istebna. W ramach inwestycji powstaje m.in. pokój przyjęć interesantów, pokoje biurowe, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i garaże oraz miejsca parkingowe.

Decyzję o przekazaniu działki podjęto 26 lipca 2017 roku na sesji Rady Gminy Istebna. Radni Gminy Istebna jednogłośnie wyrazili zgodę na przekazanie w formie darowizny przez gminę niezabudowanej działki o powierzchni 808 m². Przekazana nieruchomość znajduje się blisko centrum Istebnej oraz głównej drogi prowadzącej przez Trójwieś, drogi wojewódzkiej nr 943. Działka została oficjalnie przekazana w dniu 4 października 2017 roku. W związku z inwestycją droga w tym miejscu będzie poszerzana i dodatkowo oświetlona. Dodatkowo gmina zobowiązała się doprowadzić ją do obowiązujących standardów w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Umowa na budowę została podpisana w grudniu 2017 roku KWP w Katowicach. Inwestycja jest w pełni finansowana z budżetu państwa, a koszt ofertowy to prawie 1,5 mln zł. Wykonawcą, zgodnie z informacjami zawartymi w opublikowanych wynikach przetargu, jest firma FAKTORIA AB Sp. z o.o. z Golasowic.

Posterunek w Istebnej będzie budynkiem niepodpiwniczonym, dwukondygnacyjnym (parter + poddasze użytkowe), z wbudowanym garażem dwustanowiskowym, wraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi oraz masztem antenowym. Nowy budynek będzie kolejnym obiektem w ramach programu standaryzacji jednostek, którego celem jest poprawa warunków obsługi w komendach i komisariatach oraz polepszenia warunków pracy pracowników Policji. Zgodnie z nią inwestycja ma być zakończona na jesień 2019 roku.