Jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Wiśle została właśnie zakończona. Przebudowa ul. Czarne, której projektowanie rozpoczęło się w 2012 roku, wkrótce zostanie oddana do użytku. Przebudowę zrealizowano przez Powiat Cieszyński przy wsparciu funduszy europejskich i pomocy finansowej Gminy Wisła.
- Czuję dużą satysfakcję z tego, że udało się zrealizować przebudowę ul. Czarne. To zadanie wymagało wiele pracy już na etapie projektowania ale także przekonywania o ważności tego zadania i konieczności jego realizacji – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
Zadanie o nazwie „Rozbudowa z przebudową drogi powiatowej 2675 s – ul. Czarne w Wiśle na odcinku 2,9 km – etap I – od obrębu skrzyżowania z drogą wojewódzką 942 (na odcinku ok. 1,4 km) ”, którego inwestorem był Powiat Cieszyński, zostało już zakończone. Remont tej ważnej, nie tylko dla mieszkańców Wisły ulicy był trudnym przedsięwzięciem. Wystarczy przypomnieć, że konsultacje społeczne, dotyczące opracowania dokumentacji przetargowej rozpoczęły się jesienią 2012 roku a prace projektowe trwały aż do 2018 roku. Dopiero po trzeciej procedurze przetargowej wyłoniony został wykonawca. Umowa z firmą FB Serwis S.A., została zawarta 18 marca 2019 roku.
- Za współpracę chciałbym podziękować przede wszystkim trzem kolejnym starostom cieszyńskim. Starosta Jerzy Nogowczyk rozpoczął proces konsultacji, to za jego kadencji podjęto ważna decyzje w sprawie rozpoczęcia prac projektowych. Jego następca Janusz Król po wielu perturbacjach, związanych z rozwiązaniem umów z pierwotnymi projektantami, dokończył skomplikowany proces projektowy i skutecznie uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych na poziomie 2 mln 225 tys. euro. Oczywiście podziękowania należą się także staroście Mieczysławowi Szczurkowi i Radzie Powiatu Cieszyńskiego za zapewnienie brakującej kwoty z budżetu Powiatu Cieszyńskiego oraz za finalną realizację zadania. Tę trudną przebudowę udało się zrealizować dzięki determinacji i wieloletniej współpracy samorządów – tłumaczy Tomasz Bujok.
Wartość całej inwestycji według umowy z wykonawcą wyniosła 17 490 628,84 zł brutto, z czego dofinansowanie ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wyniosło 2 225 312,66 euro. Inwestycję dofinansowała także Gmina Wisła - podpisane zostały dwie umowy w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Cieszyńskiemu. Gmina zabezpieczyła kwotę na wsparcie tego zadania w wysokości 1,4 mln złotych oraz planuje kolejne wsparcie na rok następny na poziomie 700 tysięcy złotych. Brakująca kwota to środki z budżetu Powiatu Cieszyńskiego.
- Była to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych dla Powiatu Cieszyńskiego. Dlaczego? Alternatywnie ta droga umożliwia dojazd na Kubalonkę czy do Istebnej w momencie, kiedy główna droga jest zamknięta. Przy ostatnio zdarzających się remontach drogowych czy różnorakich problemach zimowych ważne jest to, żeby zawsze istniała możliwość dojazdu z drugiej strony - tłumaczy Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński. – To również najdroższa droga w historii naszego Powiatu, ponieważ ponad kilometrowy odcinek kosztował około 18 mln zł. Skąd taka wysoka cena? Czynne okresowo osuwiska, skarpy, umocnienia, budowa murów oporowych, a także modernizacja mostu na Wiśle znacznie podniosły koszt wykonania inwestycji. Co istotne w naszej historii nie było tak skomplikowanego wielobranżowo remontu drogi. Oczywiście mieliśmy świadomość, że trzeba tę drogę wyremontować, gdyż ryzykowaliśmy tym, że prędzej czy później może się osunąć, a wtedy koszty byłyby jeszcze większe - wyjaśnia Szczurek
- Zdaję sobie sprawę z tego że do realizacji pozostał jeszcze jeden odcinek ul. Czarne i dołożę wszelkich starań by w niedługim czasie dokończyć przebudowę i modernizację tej niezwykle ważnej drogi. Dziękuje także mieszkańcom Wisły za zrozumienie i cierpliwość. Wiem że nie było łatwo ale wydaje mi się, że było warto – mówi burmistrz Wisły.
Na czym polegała inwestycja drogowa w Wiśle Czarne i dlaczego była tak bardzo skomplikowana? - Oprócz kompleksowej przebudowy drogi (w tym dobudowy chodnika i zatok autobusowych), w ramach zadania wykonano modernizację mostu na Wiśle oraz wybudowano cztery ściany oporowe (trzy od strony koryta rzeki o łącznej długości 308,5 m, jedna od strony stokowej o dł. 113 m), których celem było umocnienie i zabezpieczenie skarp, ale również w pewnym stopniu zastabilizowanie osuwisk występujących w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, mówi Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie. -W toku realizacji napotkaliśmy wiele trudności, które spowodowały konieczność wykonania robót dodatkowych, jak również rzutowały na przesunięcie pierwotnego terminu realizacji zadania, dodaje Kowalska.
Na czym polegała trudność remontu ul. Czarne? - Warunki budowy, w jakich zlokalizowana jest ul. Czarne, są niezwykle złożone. Przebudowywany odcinek drogi, usytuowany jest w trudnym górskim terenie, pomiędzy zalesionym stokiem a korytem rzecznym, zagłębionym od 3 do 8 m poniżej niwelety drogi. Od strony zalesionego stoku do drogi przylega szereg aktywnych i okresowo aktywnych osuwisk, które zagrażają ul. Czarne, co dodatkowo przyczyniało się do trudności realizacyjnych i wymagały szczególnej organizacji robót, w tym czasowego wyłączenia drogi z ruchu, wyjaśnia dyrektorka PZDP w Cieszynie.