Jan Sztefek był wieloletnim kierownikiem zieleni miejskiej w Wiśle. Z wykształcenia był biologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach - sztuka, kultura, folklor i tradycja.
W 1971 r. zorganizowano mu wystawę autorską rysunków, karykatur i plakatów w Krakowie. Jego prace brały też udział w zbiorowych wystawach studenckich. W latach 70. był szefem najlepszego w Polsce teatru studenckiego "Leonazmus". Od 1993 roku był związany ze Stowarzyszeniem Twórczym "Brzimy". Był miłośnikiem cieszyńskiej kultury ludowej oraz biegle posługiwał się gwarą. Na łamach "Gazety Ustrońskiej" pisał jako "Jędrys" opowiadając gwarą historyjki z życia wzięte i wspomnienia z dawnych lat. W 2007 r. zainicjował powstanie Stowarzyszenia Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pełnił funkcję prezesa - Wielkiego Zbójnika Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim. Organizował we współpracy z lokalnymi firmami oraz przyjaciółmi imprezy propagujące tradycje góralskie, gwarę, muzykę i zbójowanie. Najsłynniejszym organizowanym wydarzeniem przez stowarzyszenie Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim jest "Międzynarodowy Festiwal w Podawaniu Baraniny - Święto Baraniny", które w tym roku odbyło się po raz trzynasty.

Rodzinie, Przyjaciołom Śp. Jana Sztefka składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Sztefka odbędą się 25 października (czwartek) o godz. 13.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Ap. Piotra i Pawła w Wiśle Centrum. Następnie kondukt żałobny przejedzie na cmentarz parafialny znajdujący się na Groniczku.