6 czerwca 2019 r. o godzinie 17:00 w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Michała Kuźmy i Józefa Michałka pt. "Pasterska Dusza". Wystawa potrwa do 4 lipca.

Józef Michałek, jeden z autorów wystawy, opisuje ją tak: "Pasterstwo to kultura związana z organizacją wypasu wspólnotowego zwierząt gospodarskich.
Buduje więź między uczestnikami sałasza i szerzej, na obszarze całych Karpat i Bałkanów jest podstawowym czynnikiem łączącym pasterzy. 
Na wystawie prezentowane są zdjęcia współczesnego pasterstwa w polskiej części Karpat, a szczególnie jego beskidzkiego wymiaru, które po wielu latach zapomnienia z powrotem staje się dziś nie tylko sposobem wypasu owiec ale i atrakcyjnym produktem turystycznym. "

Michał Kuźma to młody mieszkaniec Trójwsi Beskidzkiej; pasjonat górskich wędrówek, sportu, twórczości ludowej i przede wszystkim fotograf z prawdziwego i szczerego zamiłowania. Swoją przygodę z aparatem rozpoczął kilka lat temu i z roku na rok sprawia mu ona coraz więcej satysfakcji. Najbardziej upodobał sobie fotografowanie nietkniętych ludzką ręką górskich krajobrazów. Ośnieżone szczyty Tatr czy Beskidy ubarwione regionalną roślinnością, pod jego czujnym spojrzeniem otrzymują przepiękne kadry utrwalone na wyrazistych fotografiach. Na uwagę zasługują również zdjęcia z lokalnych wydarzeń, które tworzone z osobliwą wrażliwością, stają się niezwykle cennym zapisem góralskich tradycji. Choć niezwykle skromny, swoimi pracami potrafi przenieść w świat niezwykłej estetyki i na pierwszy rzut oka niewidocznej pewności w słuszność tego co robi.

Józef Michałek - Góral i praktyk w zakresie gospodarki pasterskiej w Karpatach, w szczególności funkcjonowania gospodarstw pasterskich. Od wielu lat ściśle współpracuje z gospodarstwami pasterskimi na obszarze Karpat. Od 2008 r. koordynator wojewódzkiego programu „Owca plus” w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Współorganizator Redyku Karpackiego 2013 i wielu innych wydarzeń aktywizujących społeczności lokalne. Znawca kultury pasterskiej i góralszczyzny. W poszukiwaniu społeczności pasterskich przemierzył dokumentując życie baców, watachów, ciobanów przez całe Karpaty od Czech po Rumunię i Serbię oraz Bałkany od Chorwacji po Albanię, Grecję i Bułgarię.

Galeryjka Wiślańskiego Centrum Kultury czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!