Pięknie jest pomagać! Charytatywny bieg przełajowy w Istebnej już za nami!

5 września - wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty -  Międzynarodowy Dzień Dobroczynności - Charytatywny Bieg Przełajowy - czy to przypadek? Nie sądze!

Potrzeba serca, chęć niesienia pomocy, pragnienie dawania siebie innym to motywy, którymi kierowali się wolontariusze Fundacji Jest Bosko, którzy zorganizowali Bieg Przełajowy, by wspomóc walkę z Covid 19 w krajach afrykańskich.

Ludzi dobrej woli jest wielu, często żyją w zaciszu swoich domów, zwyczajnie pracując, wychowując dzieci, ucząc się. Lecz, gdy pojawia się potrzeba udzielenia wsparcia chętnie dzielą się tym mają. Myśl ta miała konkretne odzwierciedlenia już podczas przygotowań wydarzenia. Dzięki wsparciu sponsorów mogliśmy wydrukować plakaty i dyplomy, zebraliśmy liczne nagrody rzeczowe, vouchery,  napoje oraz poczęstunek- domowe wypieki gospodyń z Trójwsi.
A gdy nadeszła sobota, dzień zawodów - piękna pogoda, zwarta ekipa organizacyjna, uśmiechnięci ludzie emanujący pozytywną energią - czego chcieć więcej! Już od południa Pan błogosławił nam i wspomagał na wiele sposobów!

W dniu biegu w biurze zawodów zgłosiło się 65 śmiałków w różnym wieku, którzy chcieli zmierzyć się z wyzwaniem rywalizacji, spróbować swoich sił w biegu, czy też w marszu z kijami, a przy okazji przyłączyć się do grona osób wspierających walkę z pandemią koronawirusa w Afryce.

W grupie najmłodszych dzieciaków dystans ok 150 metrów najszybciej pokonali Gabriela Targosz i Nikodem Czepczor.

Starsze dzieci i młodzież mieli do pokonania pętle 1300 metrów. Z czasem 5 min 33 sek. przybiegła Kinga Gazurek, a w grupie chłopaków najlepszy czas 5 min 30 sek. uzyskał Szymon Zawada.

Na starszą młodzież i dorosłych czekała trasa 3 km, którą pokonywali dwukrotnie. Trasa biegła zarówno leśną ścieżką, trawą prawie po pas, asfaltem, jak i kamienistym szutrem. Wśród panów najszybciej ukończył bieg Paweł Kulik z Istebnej, zaś wśród pań pierwsza na metę przybiegła Edyta Klimosz z Istebnej. W marszu Nordic Walking wystartowały dwie “Wiślańskie Paniczki z Kijkami”.  Dla trzech najlepszych w każdej kategorii w udziale przypadł piękny, solidny medal oraz dyplom, które wręczała Elżbieta Polok- kierownik Biblioteki Publicznej w Istebnej oraz ks. Piotr Wolny- salezjanin z Istebnej, pracujący na misjach w Maroku. Cieszymy się, że impreza miała charakter nie tylko lokalny, a dzięki uczestnikom z Wisły, Cieszyna, Dzięliegowa i Chybia zyskała rangę regionalną.
Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy przez walkę z własnymi słabościami wspomogli walkę z COVID - 19 w Afryce, kłaniamy się nisko i gratulujemy! Niech zdrowie i radość obdarowanych będą dla Was najlepszym podziękowaniem.

Każdy z uczestników otrzymywał drewniany, ekologiczny medal, poczęstunek oraz nagrodę rzeczową.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko gastronomiczne zorganizowane przy współpracy z firmą Jam Jam, jak również kiermasz misyjny, na którym można było znaleźć upominki z Afryki, poszewki na poduszki, portfeliki czy torby na zakupy uszyte z afrykańskich materiałów.

Każda wydana w tym dniu złotówka zostanie przekazana Salezjańskiej Fundacji Misyjnej Don Bosco na projekt pomocy w walce z pandemią koronawirusa w Afryce. Dzięki hojności uczestników, ich rodzin oraz wielu ludzi dobrej woli zebraliśmy  w sumie 3120,00 zł (wpisowe w biegu, gastronomia i kiermasz misyjny).

Wydarzenie przygotowane było przez grupę młodych wolontariuszy, którzy na co dzień pracują w naszej Fundacji. Do organizacji biegu bezinteresownie włączyli się również sędziowie: Jacek Suszka i Adam Cieślar, a także Jacek Kohut i Elżbieta Polok, którzy zaangażowali się w pracę biura zawodów. Serdeczne podziękowania dla Was!

W zabezpieczeniu tras biegu pomogli nam niezawodni strażacy z OSP Istebna Centrum.
Za przychylność i otwartość na tę inicjatywę dziękujemy Nadleśnictwu Wisła oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej.


Wielkie wsparcie nasza charytatywna inicjatywa otrzymała od sponsorów:


Base Camp Istebna
Ubezpieczenia Michałek z Istebnej

Market Budowlany Baza z Istebnej
Cukiernia Dobra Nasza z Istebnej
Jam Jam Istebna

Sklep Spożywczy Barbary i Romana Bielesz z Koniakowa
Ligocki i Waszut Art z Koniakowa

Biuro Rachunkowe Stanisław Kędzior z Istebnej
KGW z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki
Polish BBQ Mafia z Ustronia
Mam Pomysł z Łodzi

 

Św. Matka z Teresa z Kalkuty, którą często pytano: “kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie”, a Ona odpowiadała: „Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić."

Dziękujemy Wam wszystkim za świadectwo dzielenia się, chęci niesienia pomocy- dzięki Wam nie czujemy się w tym osamotnienie i upewniamy się, że razem możemy więcej.

 

Karina Czyż
Prezes Fundacji Jest BOSKO!