Pij Wodę z Kranu - w cieszyńskim także

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej dołączyły do grupy polskich zakładów wodociągowych, które promują picie wody prosto z kranu. Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Glasgow kranówka ma bardzo wiele zalet zarówno tych zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Nad jakością wody czuwa laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej oraz sanepid.

Zdrowa woda

Woda z kranu jest czysta i bezpieczna. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować. Zawiera składniki mineralne niezbędne do życia każdego człowieka, w tym wapń, magnez, sód i potas. Suma składników mineralnych to 464 mg/l. Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje właśnie tych składników, a ich niedobory można uzupełniać poprzez picie wody z kranu. Wapń i magnez, które z jednej strony stanowią o twardości wody, jednocześnie  powodują, że woda jest bogatsza w składniki.

Bezpieczna i ekologiczna

Woda z kranu zawiera śladowe ilości chloru, które zapobiegają rozwojowi niektórych bakterii. Chlor działa bowiem jak spożywczy czynnik konserwujący i gwarantuje utrzymanie właściwości sanitarnych wody.

Picie wody z kranu jest bardzo ekologiczne. Wiele miast i regionów zarówno Polski, jak i Europy wypowiedziało wojnę plastikom w każdej postaci. Jeśli korzystamy z kranówki chronimy środowisko, nie zwiększając produkcji plastikowych butelek.

10 tysięcy tańsza

Produkcja wody butelkowanej jest 10 tysięcy razy droższa niż wody z kranu. Zapakowanie i dystrybucja – czasem na drugiej półkuli – wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Będziemy promować naszą wodę

- Podczas Święta Trzech Braci w Cieszynie rozdawaliśmy naszą wodę prosto  z kranu - mówi Beata Halama, prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu - będziemy tę akcję kontynuować w innych miastach i miejscowościach powiatu cieszyńskiego przez całe lato. Jakość wody dostarczanej mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej jest regularnie badana w nowoczesnym laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 700 analiz próbek wody.