W dniach 8-11 września w Wiśle najlepsi drwale z całego świata będą rywalizować o tytuł mistrza WLC 2016. To już 32 edycja najbardziej prestiżowych zawodów drwali. Polskę reprezentować będą zawodnicy z Husqvarna Team – Adam Wawrzak i Łukasz Schuetza – dwóch zdolnych i utytułowanych zawodników zmierzy się w 5 konkurencjach, w których najważniejsze są precyzja i ponadprzeciętna umiejętność pracy pilarką. 
Co dwa lata mistrzostwa organizowane są w innym kraju. W tym roku polska na kilka dni stanie się stolicą najlepszych drwali z całego świata. Oficjalnym sponsorem zawodów jest firma Husqvarna. „Cieszymy się, że tegoroczne mistrzostwa odbędą się w Polsce. Od lat szkolimy zawodników w ramach Team Husqvarna. Zawsze w krajowych kwalifikacjach udaje im się osiągnąć sukces, aby zakwalifikować się na liście zawodników reprezentujących nasz kraj podczas Mistrzostw Świata Drwali (WLC) – czyli na najważniejszych na świecie zawodach. W tym roku reprezentować nas będą: Adam Wawrzak i Łukasz Schuetza. Spotkanie podczas WLC to także możliwość bezpośrednich spotkań z naszymi klientami, dla których przygotowaliśmy liczne atrakcje” – powiedział Maciej Konieczny, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Husqvarna.
 


Podczas WLC w Wiśle ze swoimi umiejętnościami i z innymi zawodnikami zmierzą się reprezentując Polskę przedstawiciele z Husqvarna Team, młodzi i utalentowani: Adam Wawrzak i Łukasz Schuetza. Adam Wawrzak to 25 letni członek Husqvarna Team i absolwent Technikum Leśnego w Tucholi. Karierę rozpoczął w 2008 roku. Brał udział w wielu zawodach w Polsce i zagranicą. W 2012 roku na Mistrzostwach Świata Drwali (WLC) - zdobył tytuł Mistrza Świata drwali juniorów w konkurencji "ścinka drzew". W tym roku będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata WLC w Wiśle. Łukasz Schuetza rozpoczął karierę w 2014 roku. Zdobył III miejsce w klasyfikacji ogólnej w trakcie VI Mistrzostw Szkół w umiejętnościach leśnych i uzyskał awans do Mistrzostw Europy we Włoszech. Wziął udział także w europejskich zawodach drwali
w Tucholi. W 2016 roku zdobył I miejsce w zawodach studentów drwali w Warszawie. Uczestniczył również w Mistrzostwach Europy w Estonii i zawodach drwali w Starogardzie, gdzie zdobył kwalifikacje na kolejne Mistrzostwa Polski. Obecnie jest zawodnikiem Husqvarna Team – i jest reprezentantem kadry narodowej Mistrzostw Świata Drwali
w Wiśle.
 
Oprócz wspierania i kibicowania polskim reprezentantom z Husqvarna Team i innym zawodnikom Husqvarna ze świata zostanie wybudowane miasteczko Husqvarna „Zapraszamy wszystkich do kibicowania zawodnikom z Husqvarna Team i do odwiedzenia naszego miasteczka, w którym czekają liczne atrakcje dla kibiców oraz dla miłośników lasów i ogrodów. Będzie możliwość testowania maszyn do ogrodu i lasu Husqvarna, zaplanowaliśmy ciekawe atrakcje dla kibiców. W naszej strefie fun zone będą dostępne pamiątki z polskiej edycji WLC. Nasze miasteczko to także strefa chill-out, w której będzie można odpocząć po dopingowaniu naszych reprezentantów. Dla zawodników Husqvarna powstanie w Wiśle Husqvarna House, w którym zawodnicy Husqvarna będą mogli wymieniać się wiedzą i odpocząć po ciężkich dniach zawodów – podsumowała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy firmy Husqvarna.

Po uroczystym otwarciu najlepsi zawodnicy z całego świata staną do walki o tytuł mistrza świata w 5 konkurencjach oraz sztafecie drużyn narodowych. Każda z konkurencji przygotowana jest w taki sposób, aby najwierniej oddawała codzienną pracę drwala:

Ścinka drzew. Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Czas na wykonanie zadania to 5 min. Oceniana jest m.in. przez sędziów: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz za odchylenie drzewa od palika.
 
Okrzesywanie. Z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób ‘usunąć’ zamocowane w kłodzie kilkadziesiąt gałęzi. Sędziowie poddadzą ocenie: dokładność oraz czas.

Przygotowanie pilarki do pracy. Zawodnik ma za zadanie przygotować w najkrótszym czasie pilarkę do pracy. Następuje całkowita zmiana łańcucha i prawidłowe nałożenie nowego, co wymaga odkręcenia, przykręcenia odpowiednio różnych elementów pilarki oraz należy wyregulować napięcie łańcucha.
 
Złożona przerzynka kłód. W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.
 
Dokładność przerzynki. Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków kłody.