Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ul. 1 Maja w Wiśle. Kierujący citroenem potracił młodą kobietę na oznakowanym przejściu dla pieszych. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze.
Wczoraj po godzinie 15 w Wiśle na ul. 1 Maja miał miejsce wypadek drogowy z udziałem pieszej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 59-letni kierowca jechał ul. 1 Maja w kierunku Ustronia. Padał deszcz, jezdnia była śliska. Jadąca w przeciwnym kierunku kobieta zatrzymała się przed przejściem dla pieszych i umożliwiła przejście na drugą stronę drogi 18-letniej mieszkance Wisły. Kierowca citroena nie zauważył przechodzącej z lewej strony jezdni dziewczyny. W wyniku zdarzenia poszkodowana został przewieziona do szpitala. Funkcjonariusze zatrzymali 59-latkowi dokument prawa jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu. Policjanci szczegółowo wyjaśnią okoliczności tego zdarzenia.
PAMIĘTAJMY!

Zarówno kierujący jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA! Ta sytuacja wskazuje, że zawsze każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachować pełną koncentrację podczas poruszania się po drodze.

Drogi Pieszy!

Przechodząc przez jezdnię upewnij się, że nic ci nie zagraża i jesteś widoczny dla kierujących!

Drogi Kierowco!
Zbliżając się do przejścia dla pieszych zwolnij i upewnij się, że nikt nie ma zamiaru przechodzić przez jezdnię!
Przypominamy także, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym. Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Ważne aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta posiadał elementy odblaskowe! Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.