4 stycznia w Wiśle odbyła się wojewódzka inauguracja sezonu narciarskiego w Śląskim. Na stokach Skolnitego pojawiły się tłumy narciarzy, zacnych gości oraz liczne media.

Impreza pod hasłem Beskidy Winter Go zorganizowana została po raz pierwszy. Wisła wybrana została na gospodarza tego wydarzenia, jako miasto, gdzie znajduje się najwięcej ośrodków narciarskich w województwie.

Wspólną zabawę na stoku poprzedziła konferencja prasowa, na której burmistrz Wisły, marszałek województwa oraz m.in. gospodarze pozostałych gmin i powiatów beskidzkich podkreślali, jak ważna jest promocja Beskidów – jednego z najważniejszych obszarów turystycznych w kraju.

- Wisła to miejscowość, która ma wielki wkład w rozwój narciarstwa - nie tylko alpejskiego, ale i klasycznego. Znajduje się u nas kilkanaście stacji narciarskich. Wisła wytyczała trendy budowy stacji krzesełkowych, bo u nas jest ich chyba najwięcej w Beskidach. Jako pierwsi mieliśmy też przyjemność spiąć wszystkie stacje w jeden karnet, skipass – wyliczał burmistrz Tomasz Bujok podkreślając, że po raz pierwszy województwo śląskie i marszałek dostrzegli walory Beskidów w okresie zimowym decydując się na wojewódzką inaugurację sezonu właśnie w Wiśle.

Dodał, że okres zimowy jest bardzo ważnym czasem w gospodarce całego województwa śląskiego, ale szczególnie dla beskidzkich miejscowości. – Cieszymy się, że ciężar promocyjny został przerzucony na południe województwa – przyznał burmistrz.

- Dziś pokazujemy potencjał Beskidów, które są doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek zarówno latem jak też i zimą. Bogata oferta dla narciarzy jest połączona z atrakcyjną propozycją kulturalną i rekreacyjną. Województwo Śląskie jest różnorodne i bogate w tradycje – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Podczas konferencji marszałek wręczył dyplomy przedstawicielom gmin z subregionu południowego w podziękowaniu za aktywny udział w tworzeniu zimowego produktu turystycznego. Wyróżnienia otrzymali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Wisły, Brennej, Bielska-Białej, Cieszyna, Szczyrku, Ustronia, Istebnej, Żywca, Rajczy, Jeleśni, a także starostowie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz prezesi organizacji pozarządowych - Stowarzyszenia Region Beskidy z Bielska Białej oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza z Cieszyna.

Inauguracja sezonu była również okazją do powitania na stanowisku nowego naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR, którym został Marcin Szczurek. Zastąpił on wieloletniego szefa Grupy, Jerzego Siodłaka, który po 22 latach szefowania beskidzkim goprowcom od stycznia bieżącego roku został naczelnikiem całego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Marszałek dziękując obydwu naczelnikom, podkreślał jak ważna jest ich praca, która zapewnia bezpieczeństwo turystom w górach. Specjalne podziękowanie i drobny upominek w imieniu wszystkich obecnych przedstawicieli gmin i miast złożył odchodzącemu naczelnikowi również burmistrz Wisły.

Przez cały dzień otwarcia sezonu dla wszystkich odwiedzających przygotowano także duże stoisko z materiałami na temat zimowych atrakcji beskidzkich miejscowości, m.in.: Wisły, Bielska-Białej, Brennej, Istebnej, Korbielowa, Szczyrku, Ustronia, Zwardonia, powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

 Najważniejszą atrakcją dla narciarzy, którzy zjawili się na Skolnitym była możliwość darmowej jazdy przez cały dzień oraz skorzystanie z bezpłatnych porad instruktorów narciarskich. Przy scenie na górnej stacji przez cały dzień odbywały się pokazy i prelekcje policji, ratowników GOPR, instruktorów nauki jazdy na nartach, pokazy sprzętu, spotkania z olimpijczykami - Karoliną Chrapek i Mateuszem Ligockim czy muzyczne animacje i zabawy na sportowo oraz warsztaty dla dzieci. Zwieńczeniem całego dnia był niezwykle energetyczny i odbywający się w iście zimowej scenerii koncert Grubsona, po nim zaś impreza apress-ski.