Sprawdzian z obsługi codziennej pojazdu, udzielania pierwszej pomocy, czy jazda sprawnościowa z „talerzem stewarta” – to tylko niektóre konkurencje, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W Międzyświeciu odbyły się powiatowe eliminacje turnieju, które zorganizowali policjanci cieszyńskiej drogówki. Turniej swoją obecnością zaszczycił Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej motoryzacyjny organizowany jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Eliminacje powiatowe od wielu lat organizowane są przez policjantów wydziału ruchu drogowego cieszyńskiej komendy, przy współudziale Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Głównymi celami Turnieju są: popularyzowanie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego, a także propagowanie i popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas turnieju cennych rad udzielał, rozmawiając o zasadach panujących w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwie jego uczestników, wielokrotny mistrz Polski i Europy w rajdach samochodowych -  Kajetan Kajetanowicz. Starał się wpoić pozytywne nawyki i uczulić na czyhające zagrożenia. Zaprezentował też swoje mistrzowskie umiejętności panowania nad samochodem oraz sam pojazd. Jak zawsze znalazł chwilę, aby odpowiedzieć na pytania uczniów oraz rozdać autografy, pozować do wspólnych zdjęć czy też spotkać się z kibicującymi mu przedszkolakami. Mistrz miał czas dla każdego.  Kajetan Kajetanowicz wspólnie z policjantami podkreślili, jak ważne dla bezpieczeństwa jest skupienie podczas jazdy, rozwaga, ćwiczenie umiejętności oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Warte podkreślenia jest to, że Mistrz bardzo często wspiera policję w działaniach na rzecz bezpieczeństwa. Pomimo wielu obowiązków zawsze znajduje czas, aby promować właściwe zachowania na drodze i bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego. Za postawę godną naśladowania serdecznie w imieniu wszystkich dziękujemy!!!

We wczorajszych eliminacjach udział wzięło sześć drużyn reprezentujących szkoły powiatu cieszyńskiego. W trakcie turnieju uczestnicy zmierzyli się z następującymi konkurencjami: testem wiedzy obejmującym zagadnienia dotyczące zasad i przepisów ruchu drogowego, testem z historii polskiej motoryzacji, sprawdzianem z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawdzianem z obsługi codziennej pojazdu oraz  jazdą sprawnościową samochodem z tzw. "talerzem stewarta". W konkursie brała udział również załoga składająca się tylko z dziewczyn- wygrały z kilkoma męskimi reprezentacjami szkół zajmując w turnieju trzecie miejsce.

Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwali policjanci wydziału ruchu drogowego: kom. Jarosław Puchałka, asp.szt. Grzegorz Hanzel oraz mł.asp. Magdalena Nowak. Konkurencje pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadził ratownik Janusz Głaz. Sprawdzian obsługi codziennej oceniał diagnosta Stanisław Heller, a konkurencje jazdy po torze przeszkód Genowefa Lipowczan z Cieszyńskiego Automobilklubu. Sędzią Głównym turnieju był niezawodny asp.sztab. w st.spocz. Ireneusz Korzonek.

 

Klasyfikacja końcowa po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji:
 

1 miejsce – ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie

2 miejsce – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie

3 miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

4 miejsce – Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie

5 miejsce -  Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu

6 miejsce – Zespół Szkół Technicznych w Ustroniu

Najlepsi okazali się uczniowie z ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie i to ich zespół będzie reprezentować powiat w finale okręgowym. Uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i cenne nagrody, ufundowane przez Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz upominki przekazane przez rajdowego mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza. Ponadto zwycięska drużyna otrzymała puchar Starosty Cieszyńskiego. Do gratulacji włączyli przedstawiciele władz miasta Skoczowa, dyrektor szkoły, przedstawiciele automobilklubu oraz fundacji BRD z Bielska Białej.