Z uwagi na remont linii kolejowej do Wisły od 16 marca nasze połączenia w tym kierunku będą się odbywały z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Aby maksymalnie zminimalizować niedogodności wynikające dla naszych podróżnych w związku z tą sytuacją uruchomimy ZKA w dwóch wariantach.
Autobusy zastępcze na linii do Wisły będą kursować na dwóch trasach: czerwonej i zielonej. Pierwsza z nich to linia dowożąca do Wisły, jest to kurs przyspieszony, gdzie przesiadka na autobusy będzie zapewniona w Bielsku-Białej. Podkreślamy, że korzystanie z tego wariantu polecamy osobom, które chcą dojechać np. do Wisły, Ustronia czy Skoczowa. Druga linia – zielona dowożąca do stacji pośrednich – będzie obsługiwać wszystkie te stacje i przystanki, gdzie według rozkładu jazdy zatrzymywały się pociągi. W związku z tym ta linia jest dedykowana pasażerom, którzy podróżują w kierunku miejscowości leżących poza główną drogą, jak np. Goleszów, Pierściec, Zaborze i Zabrzeg. Przesiadki na autobusy linii zielonej będą zapewnione w Czechowicach-Dziedzicach. Szczegóły przebiegu poszczególnych linii można sprawdzić na poniższych grafikach.
Dodatkowo będziemy się starać wprowadzić również specjalne autobusy na weekendy, które będą kursować z myślą o osobach podróżujących z rowerem. W związku z utrudnieniami postaramy się również o wzmocnienie zespołu naszej infolinii oraz zapewnienie informatorów w pierwszym okresie obowiązywania zmian.
Konieczność wdrożenia zastępczej komunikacji autobusowej wynika z remontu prowadzonego przez zarządcę infrastruktury – czyli PKP Polskie Linie Kolejowe. Efektem zakończenia tej inwestycji będzie zasadnicza poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim. Z Katowic do Wisły Głębce dojedziemy w ok. 1h 40 min, o ponad pół godziny szybciej niż obecnie, ponieważ składy pasażerskie przyspieszą miejscami z 20 lub 30 km/h do 80 – 120 km/h. Pasażerowie podróżujący w Beskid Śląski otrzymają do dyspozycji nowe stacje Skoczów Bajerki (linia 157) i Ustroń Poniwiec (linia 191). Odnowione będą stacje: Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Prace obejmą też przystanki: Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło.
Z myślą o wygodzie i większej dostępności dla podróżnych, przebudowa obejmie 23 perony. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a ścieżki naprowadzające pozwolą na dogodniejsze dojścia osobom niewidomym i słabo widzącym. Podróżnym będą służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony zyskają nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania. Zaplanowano również montaż stojaków na rowery.