Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach dokonał wyboru firmy, która przeprowadzi modernizację głównej drogi przez Wisłę. Przetarg wygrało polsko-czeskie konsorcjum międzynarodowe IMB Podbeskidzie oraz M-Silnce a.s.. Zakres obejmuje remont drogi wojewódzkiej od granicy z miastem Ustroń, gdzie kończy się popularna „wiślanka”, aż do ronda w Wiśle „Na Oazie” w sumie obejmuje odcinek 5,7 km. Wartość przebudowy ma wynieść 98,9 mln zł. Inwestycja ma jeszcze szanse na środki unijnej, ponieważ znajduję się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Jak wyjaśnia rzecznik ZDW Ryszard Pacer - Stara droga będzie rozebrana i wybudowana od nowa w najnowocześniejszej technologii. Do tego powstaną ścieżki rowerowe i wszystkie urządzenia infrastruktury drogowej mające zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników drogi.

Ponadto ma być zbudowanych od nowa lub przebudowanych 6 obiektów mostowych, w najwęższych odcinkach droga ma być poszerzona do 7 metrów, mają powstać nowe chodniki i pasy do skrętów. Przebudowa będzie obejmować tzw. korytowanie, czyli wybranie starej podbudowy na całej szerokości jezdni i uzupełnienie jej o nowy materiał według najnowszych technologii. Powstanie również nowe rondo na skrzyżowaniu z drogą powiatową do doliny Jawornika.

Niestety zakres zadania ze względu na szeroki i skomplikowany zakres, przewidziano do realizacji na okres trzech lat do 15 października 2021r. Nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców i licznie odwiedzających „perłę Beskidów” turystów. Przez sporą część remontu, będzie wprowadzony ruch wahadłowy na poszczególnych odcinkach modernizowanej drogi. Jest też dobra wiadomość, gdyż ZDW w Katowicach w warunkach przetargu określił o pełnej przejezdności drogi w okresie jesienno-zimowy 31 października do 15 marca oraz w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w każdym roku prowadzonego remontu drogi. 

- Umowa na przebudowę drogi ma być podpisana 6 grudnia br. a prace remontowe na drodze wojewódzkiej mają ruszyć na wiosnę 2019 r. – informuje rzecznik ZDW w Katowicach.

Warto też dodać, iż w dokumentacji przetargowej znalazł się również zapis o możliwości wyłączenia odcinka drogi z remontu w centrum Wisły, celem przeprowadzenia osobnego zadania w zakresie budowy przejścia podziemnego obok tzw. "bunkrów".