W niedzielę 14 stycznia w Istebnej, Ustroniu i Wiśle będą kwestować wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Trójwsi sztab działa przy Zespole Szkolno Przedszkolnym nr1 w Istebnej zbiórka będzie prowadzona podobnie jak w ubiegłych latach na wyciągach oraz na terenie Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Wiślański sztab WOŚP tradycyjnie działa przy Wiślańskim Centrum Kultury. Wolontariusze będą kwestować w centrum miasta i po dolinach, głównie na wyciągach narciarskich i w pobliżu kościołów.
Największy sztab zawiązał się w Ustroniu. Jak informuje szefowa ustrońskiego sztabu WOŚP Renata Łacek - Ponad 200 dzieci, młodzieży i dorosłych pojawi się w godzinach 9.00 – 16.00 (na rynku i w Karczmie Góralskiej dłużej) w różnych miejscach naszego miasta aby zebrać pieniążki przeznaczone na wsparcie dla podstawowych oddziałów neonatologicznych, czyli wyrównania szans w leczeniu noworodków. Jestem przekonana, że jak zawsze ustroniacy otworzą swe serca i portfele, przyłączając się do szczytnej akcji zapoczątkowanej i stale prowadzonej przez Jerzego Owsiaka. Każdy, kto choć raz był w polskim szpitalu z pewnością dostrzegł charakterystyczne blaszki znamionowe z czerwonym serduszkiem na aparaturze medycznej – ten sprzęt ratuje życie pacjentom.Bez niego wiele placówek szpitalnych byłoby bezradnych. Dlatego to, co robią wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest tak cenne - zauważa Renata Łacek.
W podziękowaniu za szczodre serca akcja będzie okraszona imprezami towarzyszącymi. O tym co będzie się działo na ustrońskim rynku w niedzielę opowiada dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ustroniu Barbara Nawrotek – Żmijewska - Od godz. 14.00 na rynku naszego miasta występować będą ustrońscy artyści: uczniowie i nauczyciele Ogniska Muzycznego z Ustronia, wychowankowie Karoliny Kidoń, Janusz Śliwka z zespołem „Gama 2”, Patryk Sobek zespołem „Purple Sky” oraz Chvaściu & New Concept. Koncert poprowadzi Szymon Pilch, licytując w jego trakcie gadżety WOŚP i inne cenne przedmioty ufundowane przez ludzi ceniących tę szlachetną akcję. O godz. 16.30 nastąpi ogłoszenie wyników i rozdanie nagród Konkursu Lampionowego, a o 17.00 zapłonie lampionowe światełko do nieba. Wszystko to odbędzie się na Rynku w ramach koncertu WOŚP. Sztab całej akcji mieścić się będzie – jak co roku – w MDK „Prażakówka” i tu również można przyjść z pieniężnym datkiem. Wzmożone patrole Policji i Straży Miejskiej pomogą przeprowadzić całą akcję a życzliwi Sponsorzy ufundują napoje i drożdżówki dla wszystkich wolontariuszy oraz nagrody dla siatkarzy - informuje dyrektor MDK Prażakówka.
Ponadto w Ustroniu odbędą się jeszcze dwie imprezy w ramach WOŚP. Po raz szósty w Karczmie Góralskiej nad rzeką Wisłą zagra – jedyna taka w Polsce – Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przyjadą kucharze i zbójnicy z całej Polski, o godz. 12.00 wystrzeli armata, od 13.00 w kotle zacznie gotować się kwaśnica, nie zabraknie licytacji i przedniej muzyki góralskiej na żywo. Seweryn Czerwiakowski w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 rozpocznie o godz. 8.00 IV Turniej Piłki Siatkowej.