Wczoraj w Ustroniu zakończyła się „Wyprawa dla Jasia”. Charytatywną wyprawę, w którą wyruszyli tyscy policjanci, aby przemierzyć Główny Szlak Beskidów wsparli nie tylko cieszyńscy policjanci, ale też funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, policjanci z Katowic, Bielska Białej oraz SOP. Wyprawa organizowana była z myślą o tym, by uczcić stulecie powstania Policji oraz pomóc 6-letniemu synkowi jednego z mundurowych z tyskiej komendy.

W sobotnie popołudnie 11 maja Piotr i Michał zakończyli przedostatni odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który pokonywali w celu uczczenia stulecia powstania Policji oraz zebrania jak największej ilości środków na rehabilitację 6-letniego Jasia- syna policjanta z Tychów. Charakter wyprawy, której się wspólnie podjęli sprawiał, że na każdym etapie byli wspierani nie tylko przez mundurowych, ale również inne napotkane osoby. W inicjatywę bardzo chętnie włączali się policjanci. Nie inaczej było w sobotę. Dzielnicowy z Wisły asp.szt. Bogdan Gorzołka włączając się w akcję zaoferował podróżnikom nocleg oraz wyżywienie w „Grey house”- domku wypoczynkowym w Istebnej, z którego policjanci wyruszyli w niedzielę w ostatni etap podróży.

Rozpoczęli o godzinie 6 rano na Kubalonki, gdzie oczekiwała na nich grupa ponad 20 osób- przedstawicieli cieszyńskiej policji, Służby Więziennej z Cieszyna, Straży Granicznej. Nie zabrakło też policjantów z Katowic czy Bielska- Białej. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wszyscy pokonali ponad 30 km w niespełna 9 godzin. Ostatni kilomentr trasy wspólnie z wszystkimi przemierzył Jaś, bohater całego przedsięwzięcia. Do wszystkich, którzy wspierali wyprawę dołączyli Burmistrz Miasta Ustronia Przemysła Korcz, Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie insp. Jacek Bąk, Komendant Miejski Policji w Tychach insp. Andrzej Trzciński. Na Rynku na bohaterów wyprawy czekały nie tylko stęsknione rodziny , ale także licznie zgromadzeni turyści i mieszkańcy, którzy nagrodzili brawami wysiłek policjantów. Po 500-kilometrowej wyprawie oraz 16 dniach rozłąki z rodzinami Piotr i Michał mogli w końcu odpocząć w gronie najbliższych.

Przypomnijmy- Piotr i Michał wykorzystali swój urlop wypoczynkowy by wyruszyć w trasę dla Jasia. Swoją postawą chcą zachęcić do wspierania leczenia chorego chłopca. Stwierdzono u niego rdzeniowy zanik mięśni (SMA typ III). Choroba uniemożliwia samodzielne poruszanie się, dlatego 6-latek wymaga ciągłej rehabilitacji.

Założeniem przedsięwzięcia było uzbieranie kwoty o równowartości 10 zł za każdy przebyty kilometr. Pomóc Jasiowi może każdy. Pieniądze są zbierane do 15 maja 2019r. czyli do dnia, w którym Piotr i Michał mieli planowo zakończyć trasę. Udało się im tego dokonać 3 dni wcześniej. Po tym terminie zgromadzone środki finansowe będą podsumowane.

Darczyńcy do 15 maja 2019r mogą wpłacać środki na konto:

27 1020 2313 0000 3002 0131 4046

z dopiskiem: „Wyprawa dla Jasia” dla ZT NSZZP KMP Tychy

Policjanci wyruszyli 27 kwietnia 2019 roku z miejscowości Wołosate. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński objął przedsięwzięcie honorowym patronatem.

„Wyprawa dla Jasia” to także sposób, w jaki policjanci chcą uczcić jubileusz 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. Akcja pokazuje również, że służba na rzecz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi ma charakter wielopoziomowy i nie ogranicza się jedynie do doraźnej interwencji.