Statuetka „Instytucji Szczególnie Zasłużonej dla Polskiego Leśnictwa Roku 2017” dotarła do beskidzkich lasów – Nadleśnictwa Wisła. 22 stycznia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, podczas uroczystego posiedzenia miało miejsce oficjalne wręczenie nagrody.
Po raz XIX kapituła „Przeglądu leśniczego” docenia jednostki wyróżniające się swą działalnością pro leśną i społeczną. W latach poprzednich nagrodę otrzymywali m.in.: Polskie Towarzystwo Leśne, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, Fundacja Pomoc Leśnikom w Krośnie czy Nadleśnictwo Baligród. Dokonując wyboru kapituła wskazała na różnorodność działalności Nadleśnictwa Wisła. Reintrodukcja głuszca, kompleksowa edukacja społeczeństwa, owocne funkcjonowanie Karpackiego Banku Genów, Gospodarstwa Pszczelarskiego, efektywna współpraca z lokalnymi samorządami, to tylko cześć dokonań składających się na wypracowany tytuł. Wieloletni trud i praca w zachowaniu pięknych, zdrowych beskidzkich lasów została doceniona. Nadleśniczy Andrzej Kudełka, podkreśla, że w pracy Nadleśnictwa należy pamiętać nie tylko o lesie, który nas otacza, ale także o ludziach, dla których ten las rośnie. Dlatego Nadleśnictwo od lat wspiera zespół regionalny „Istebna”, „Szkółkę Malarską – Iwony Konarzewskiej” czy „Istebniański Uniwersytet Seniora”. – Na taki tytuł nie zapracuje się w ciągu roku, to jest owoc wieloletnich starań, inwestycji i niejednokrotnie odważnych decyzji, ale dla natury warto ryzykować – dodaje Andrzej Kudełka. W swojej wypowiedzi podziękował także swoim poprzednikom: nadleśniczemu Witoldowi Szoździe, emerytowanym już leśniczym i pracownikom, bo także dzięki ich pracy Nadleśnictwo Wisła może cieszyć się nadanym wyróżnieniem.
– Edukacja społeczeństwa jest niełatwą walką, ludzie teraz mają tendencję, że szybko się nudzą. Zaciekawienie, i co najważniejsze przekazanie wiedzy tak, aby została zapamiętana, w dzisiejszych czasach jest wyzwaniem – mówi Andrzej Klimek, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła.
Przyznane wyróżnienia wiążą się z nadaniem „Dębowej Statuetki Przeglądu Leśniczego”. – Dąb to symbol siły, życiodajnej mocy i witalności. Drzewo cenione zarówno wśród leśników, sympatyków przyrody, jak i całego społeczeństwa, więc naszym życzeniem jest, by nagrodzeni Laureaci byli jak te dęby – sławni i silni – tak kapituła „Przeglądu Leśniczego” uzasadnia przyznawanie wyjątkowej statuetki. Od tej pory będzie ona zajmowała honorowe miejsce w Nadleśnictwie Wisła.