W Wiśle od kilku lat toczy się dyskusja wśród mieszkańców, przedsiębiorców i samorządowców o potrzebie i sensie budowy ronda na skrzyżowaniu w Jaworniku oraz przy Hotelu Gołębiewski. Wygląda na to, że temat został ostatecznie rozwiązany i podjęto konkretne decyzje. Sprawę remontów i inwestycji na głównej drodze w Wiśle oraz przebudowy drogi w okolicach dworca kolejowego przedstawił w ostatnim czasie Burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
- Obecnie aby skomunikować centrum miasta z dworcem jest zlecone zapytanie ofertowe na wykonanie dokumentacji projektowej przejścia podziemnego. Chodzi o to by wydłużyć ul. 1 Maja w celu bezkolizyjnego dotarcia przejściem podziemnym do nowego budynku dworca PKP (artykuł na ten temat TUTAJ). Termin realizacji tej inwestycji przewiduje się na okres około 2 lat. W ubiegły czwartek na spotkaniu z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Taborem zostały ustalone szczegóły najbardziej dogodnego terminu przekazania dokumentacji projektowej. Od kilku lat zapowiadany jest też duży remont drogi wojewózkie 941 z Ustronia do Wisły popularnie zwaną"wiślanką". Obecnie trwają czynności związane z ogłoszeniem przetargu na moderinizcję odcinka od granicy Wisły i Ustronia do ronda na Oazie. - Zakres inwestycji będzie obejmował nie tylko poszerzenia i budowę chodników ale także budowę trzeciego pasa ruchu, przebudowę konstrukcji dwóch mostów i dobudowanie ścieżek rowerowych. Co prawda zostało jeszcze wiele spraw do dopracowania ale długo oczekiwany remont ma szansę rozpocząć się już w tym roku – informuje włodarz miasta .
Ta inwestycja nie tylko uporządkuje ruch kołowy w centrum i na wlocie do miasta, ale w znacznym stopniu poprawi komfort ruchu pieszych i rowerzystów. Nie będzie ronda przy zjeździe do hotelu Gołębiewski, zostanie tylko pas, tzw. lewoskręt. Nie zakładano budowy takiego ronda ze względu na brak miejsca. Będzie jednak realizowane klasyczne rondo na Jaworniku, zgodne z wcześniej uzyskaną decyzją środowiskową, bez tzw. prawoskrętów. Oznacza to, że osoby wjeżdżające z Jawornika będą miały zawsze pierwszeństwo względem zjeżdżających z ul. 1 Maja np. do Ustronia. Nie przewiduje się też likwidacji przejazdu kolejowego, gdyż już w 2014 roku przewidywano tylko poszerzenie drogi bez zmiany jej przebiegu. To bardzo znaczące inwestycje o wartości około 100 ml złotych, realizowane co najmniej w dwóch sezonach budowlanych. W związku z planowanymi remontami dróg prosimy więc o cierpliwość przy poruszaniu się na remontowanych i przebudowywanych drogach - apeluje Burmistrz Tomasz Bujok.
(nie)będzie ronda w Wiśle ?
Komentarze
~Tragedia komunikacyjna
2018-02-15 11:23
Porażka z tą komunikacją do i z Wisły, każdy weekend to istna męka dla przyjeżdżających i dla mieszkańców. Współczuję tym, którzy pracują w weekend poza Wisłą i muszą dojechać do pracy. A tu jeszcze stawia się kolejne spowalniajace udogodnienia jak ronda, zamiast dążyć do jak najszybszego doprowadzenia do Wisły dwupasa, albo jakos ominąć przejazdy kolejowe. Byly juz takie projekty tylko gdzies utknely. Lepiej wydac 100mnl na ronda. Włodarze Wisły chcieliby przyjąć jak najwięcej turystów dla dobra miasta i mieszkańców niestety szlak komunikacyjny od lat jest bolaczka. Jeden wypadek i cala Wisła jest odcięta od święta, co już klka razy ostatnio się zdarzyło.